Ліквідація старих гривень, хибне зростання тарифів на комуналку та кешбек за чеки: що зміниться з 1 жовтня

Фото: НБУ

Фото: НБУ

З 1 жовтня цього року в Україні набуває чинності низка змін. Вони стосуватимуться вилучення з обігу старих купюр і монет, обов'язкового використання РРО для певних категорій бізнесу й тарифів на газ, воду та опалення для населення.

Нацбанк вивів з обігу монети номіналом 25 копійок і старі гривні

З 1 жовтня в магазинах і ресторанах не можна буде розрахуватися монетами номіналом 25 копійок і купюрами зразка 2003 року. Таке рішення ухвалив Національний банк. Наразі в обігу перебувають майже 1,8% загальної кількості банкнот, їх не інкасують і до банків вони не потрапляють.

Також під дію постанови Нацбанку підпадають монети номіналом 1 гривня, що були випущені до 2018 року.

Telegram Logo

Залишки таких банкнот магазини мають до 16 жовтня передати до банків для зарахування на рахунки. Водночас громадяни можуть обміняти вищезгадані монети та банкноти впродовж наступних трьох років.

Як обміняти старі монети та банкноти

До 30 вересня 2021 року їх можна обміняти в усіх українських банках, а до 30 вересня 2023 року — у Нацбанку та уповноважених банках:

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!

Грошова компенсація за неправильний чек

З 1 жовтня покупці зможуть поскаржитися на видані їм чеки, якщо в них є якісь порушення. Однак це стосуватиметься лише покупок від 850 грн. Подати скаргу можна буде через Електронний кабінет платника податків після ідентифікації з допомогою електронного підпису.

Варто зазначити, що компенсація складе 100% вартості придбаних товарів або послуг, що вказані у скарзі. Податок із неї сплачувати не треба. Компенсація перераховуватиметься коштом штрафів за результатами перевірки скарги.

Що потрібно вказати в скарзі на чек із помилкою:

 • ПІБ, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта, номер засобу зв'язку;
 • дату придбання товарів або послуг;
 • найменування та вартість придбаних покупцем товарів (робіт, послуг), найменування та/або податковий номер продавця, адресу господарської одиниці продавця або адресу місця придбання товарів;
 • у разі придбання товарів через інтернет треба вказати сайт продавця;
 • перелік документів, отриманих покупцем (споживачем) від продавця товарів (робіт, послуг) разом із придбаним товаром (роботою, послугою);
 • інформацію про розрахунковий документ;
 • номер банківського рахунку покупця, на який може бути перераховано компенсацію.

Також до скарги додаються електронні копії документів або скан-копії, які покупець отримав від продавця разом із придбаним товаром.

Використання РРО з 1 жовтня

Жовтень також принесе зміни в роботу підприємців. Так, з 1 жовтня цього року розшириться коло підприємців, які мають використовувати РРО незалежно від об'єму доходів.

Ці зміни стосуватимуться підприємців у сфері:

 • интернет-торгівлі;
 • торгівлі ювелірними виробами;
 • торгівлі медикаментами;
 • торгівлі технікою;
 • громадського харчування;
 • туристичних послуг.

Тарифи на воду, електроенергію та газ із 1 жовтня

Видання Politeka 23 вересня повідомило про те, що уряд планує вдвічі підвищити тарифи на електроенергію для побутових споживачів. Також підвищення цін очікується й на холодну воду. Проте Міністерство енергетики спростувало це.

«Інформація про підвищення тарифів на електричну енергію для населення з жовтня поточного року не відповідає дійсності. Міненерго та уряд неодноразово підкреслювали, що в умовах складної соціально-економічної ситуації вартість електроенергії для населення до кінця поточного року залишатиметься незмінною», — повідомили в пресслужбі Міненерго.

Однак Міненерго не заперечує, що підвищення тарифів може відбутися після 1 січня 2021 року.

Не планує змінювати тарифи й «Нафтогаз». Згідно з повідомленням пресслужби компанії, ціна палива за щомісячним тарифом складе 4,7 грн/кубометр, а за тарифом на 12 місяців — 5,24 грн/кубометр.

naftogaz.jpg


Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини