Український бізнес поліпшив очікування щодо зростання економіки і створення нових робочих місць на найближчі 12 місяців, свідчать результати опитування Нацбанком керівників 700 компаній.

Власний бізнес

В цілому бізнесмени налаштовані позитивно — вони очікують зростання виробництва та продажів своєї продукції, зокрема на експорт, а також планують розвиватися за рахунок інвестицій та залучення кредитів. Зростанню бізнесу заважають високі ціни на енергоносії та сировину.
- Понад 40% компаній чекають на зростання продажів і тільки 8,7% прогнозують їх скорочення. Найбільші очікування — у будівництва, переробної промисловості, сільського господарства, торгівлі, транспорту і зв’язку.
- Майже третина компаній очікує поліпшення свого фінансового стану, ще 8% — погіршення, решта — не прогнозує змін. Найбільш оптимістичні у будівництві, сільському господарстві та переробній промисловості.
- Майже 20% компаній планує збільшити кількість працівників, але ще 14% очікують скорочення персоналу. Оптимістичні у цьому питанні знову будівельники та переробна промисловість.
- Більшість компаній — 74% планують підвищувати зарплати. Робити цього не збираються лише 1%.
- Майже 40% планують кредитуватися — переважно у гривні. Здебільшого це планують робити підприємства переробної промисловості, сфери електроенергії та водопостачання.
Економіка в цілому
- Бізнес позитивно дивиться на обсяги виробництва та очікує їхнього зростання — таких 38%. Втім, ще 13% налаштовані вкрай протилежно. Найоптимістичніші у цьому питанні підприємства торгівлі.
- Бізнесмени трохи покращили свої очікування щодо інфляції та курсу гривні. Підприємці вважають, що протягом наступних 12 місяців зростання цін складе 9%, а не 9,5%, як очікували у попередньому кварталі. Курс долара, на думку бізнесменів, складе 29,32 грн — у попередньому кварталі цей показник був на рівні 29,99 грн за долар.
Опитування Нацбанку проводилося серед 703 підприємств у 22 регіонах з 4 лютого по 6 березня. У ньому взяли участь 17% компаній переробної промисловості, 16% — сільського господарства, 16% — оптової торгівлі, 13% — транспорту та зв’язку, 7% — добувної промисловості, 5% — сфери електроенергії та водопостачання, 5% — роздрібної торгівлі, 3% — будівництва, та 18% — підприємства інших галузей.