Повітряні сили та президент Володимир Зеленський у четвер, 21 листопада, заявили, що під час чергової повітряної атаки росія вперше за час повномасштабної війни застосувала міжконтинентальну балістичну (МБР) ракету по Україні. Зокрема, всі технічні характеристики свідчать саме про це.
Є припущення, що це ракета середньої дальності РС-26 «Рубєж», яка може нести ядерний заряд. Про те, що вона собою являє, розповідає .
Ракета РС-26 «Рубєж»: що про неї відомо
У своїх повідомленнях український президент та Повітряні сили не назвали конкретну назву ракети. Однак, як зазначає видання Defence Express, 20 листопада протягом дня мусувалась інформація щодо загрози використання росією балістичної ракети середньої дальності РС-26 «Рубєж».

Також видання зазначає, що ці ракети призначені для доставлення зброї масового ураження. Тому, ймовірно, рф провела демонстрацію можливості ядерного удару.
Однак наразі невідомо, куди саме вдарили росіяни та яке оснащення було у РС-26 «Рубєж».

РС-26 «Рубєж». Фото Defence Express
Основні технічні характеристики ракети «Рубєж»
Як зазначає «Мілітарний», заявлені характеристики РС-26 «Рубєж» підпадають під обмеження, встановлені Договором про ракети середньої і меншої дальності. Її максимальна дальність 6000 км, і відповідно до цього договору вона взагалі не має права на існування.
РС-26 має довжину 23 метри і діаметр 2 метри. Важить «Рубєж» 40-50 тонн. Своєю чергою весь пусковий комплекс, включно з самохідною пусковою установкою на шестимісному МЗКТ-79291, разом з ракетою важить 80 тонн.

РС-26 «Рубєж»
«Мілітарний» також зазначає, що «Рубєж» проєктували виключно під ядерне спорядження. Зокрема передбачено, що його бойова частина масою 1000-1200 кг має споряджатися кількома бойовим блоками індивідуального наведення. Найчастіше вказують 3-4 блоки по 300 кт.
Історія проєктування та створення ракети «Рубєж»
Ймовірно, проєктування РС-26 почалось у 2006 році. Для створення цієї ракети росіни взяли два ступені триступеневої МБР «Тополь».
Розробником зброї є Московський інститут теплотехніки, а виробником — Воткінський завод.
Перші випробувальні пуски почались у 2012 році, а за іншими даними – ще у 2011-му.
Як зазначає видання, росія планувала розгорнути РС-26 у 2017 році, однак у 2018-му росіяни заявили про виключення комплексу «Рубєж» з державної програми озброєнь до 2027 року.
Що відомо про російську повітряну атаку по Україні 21 листопада
21 листопада 2024 року росія вперше після повномасштабного вторгнення запустила міжконтинентальну балістичну ракету по Україні.
Як зазначило командування Повітряних сил, ракета, яка не несла ядерної боєголовки, була випущена разом із сімома крилатими ракетами Х-101 по Дніпру.
Всі вони були націлені на підприємства та об'єкти критичної інфраструктури, але лише одна ракета, яку Україна ідентифікувала як МБР, влучила в місто.