Бідність усе ближче: до кінця року вона торкнеться половини українців

Інститут демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи Національної академії наук опублікував дослідження про вплив «коронавірусної кризи» на бідність. Згідно з його результатами, за підсумками 2020 року до категорії бідних потрапить 45% населення України.

У дослідженні йдеться, що цей показник на 17%, або на 6,5 відсоткового пункту вище, ніж 2019 року. Водночас, згідно з прогнозом, який зробили наприкінці минулого року, рівень бідності за підсумками 2020-го мав скласти 31,2%. У дослідженні уточнюється, що реальне зростання показника бідності становить на 44%, або на 13,8 відсоткового пункту більше.

Telegram Logo

Про бідність населення за підсумками 2019 року

За інформацією голови відділення дослідження рівня життя інституту Людмили Черенько, 2019 року в Україні було 14,5 млн бідного населення, у першому ж кварталі цього року його стало на 2 млн більше — 16,5 млн осіб.

За підсумками 2019 року межа бідності збільшилася на 15%, склавши трохи більше ніж 3 тис. грн на одну людину на місяць. Водночас частка бідних у сільських домогосподарствах була 31%, у малих містах —28%, а у великих — 16%.

Соціально-економічні наслідки «коронавірусної кризи»

  • Скорочення доходів або втрата основного джерела доходу. За даними агентства Info Sapiens, у березні 2020 року 60% опитаних зазначили, що мають фінансові втрати, зокрема через зменшення регулярного доходу, повну його втрату і втрату роботи.
  • Зниження доступності придбання базових товарів. За даними КМІС, 29% населення занепокоєні через зростання цін на харчові продукти.
  • Зниження фінансової спроможності для оренди житла. Втрата основного джерела доходу або його частини породжує додатковий ризик для орендарів житла — необхідність пошуку нового. Через введення карантину операції з оренди житла впали на 32%.
  • Погіршення соціальної стабільності та зростання криміналізації соціального середовища. Однією із загроз введення або продовження карантину через коронавірус є збільшення кількості крадіжок у магазинах (56%), нападів на вулицях (46%) і сприяння підвищенню мародерства (45%).
  • Загроза поширення добровільної соціальної ізоляції і втрата соціальних контактів («перехід» життя у віртуальне середовище). Карантин значно вплинув на звички українців. Зокрема, у період карантину велика частина населення стала більше часу проводити в смартфоні (70%), за комп'ютером (44%), у соціальних мережах (51%) тощо.
  • Песимістичні очікування. Уже зараз українці змушені відмовляти собі в товарах повсякденного попиту, дехто був змушений переглянути заплановані витрати, зокрема відкласти придбання одягу та взуття, поїздки та відпустку. Водночас дехто припиняє виплату товарів і послуг ЖКГ.
Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!

Контекст. Нещодавно Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) провів дослідження щодо рівня бідності в Україні за підсумками цього року, у якому зазначалося, що рівень бідності в країні зросте з 27,2% до 43,6%. Згодом Мінсоцполітики прокоментувало звіт і повідомило, що рівень бідності складе 45%, що на 6,5 відсоткового пункту більше за торішній показник.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини