Верховний Суд 17 травня 2023 року частково задовольнив касаційну скаргу Приватбанку в справі № 910/12559/20 за позовом Нікопольського заводу феросплавів, скасувавши рішення судів першої та апеляційної інстанцій, і направив справу на новий розгляд до Госпсуду Києва. Про це повідомив прессекретар Приватбанку Олег Серга.
"Перемога Приватбанку та верховенства права: Верховний Суд направив на новий розгляд позов НЗФ, яким прикриваються колишні власники, щоб уникнути відповідальності в США та Ізраїлі», — підкреслив Серга.
НЗФ вимагав припинити зобов’язання за 4 кредитними договорами колишніх власників банку, аргументуючи це тим, що договори начебто були виконані. Кредит є «елементом складної схеми виведення коштів». Суд штату Делавер (США) зараз досліджує схему, через яку Приватбанк зазнав «багатомільйонної матеріальної шкоди».
Колишні власники використовують українські рішення, щоб довести неможливість розгляду в США та Ізраїлі позовів Приватбанку, а також позовів Мін'юсту США про конфіскацію активів.
Чого вимагають Коломойський, Боголюбов та інші колишні власники Приватбанку
Олег Серга нагадав, що після націоналізації в грудні 2016 року Приватбанк подав позови на колишніх власників — Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова — у різних юрисдикціях, включно з Великою Британією, США, Кіпром та Ізраїлем. Мотивом для судових позовів були схеми розкрадання, які заподіяли банку багатомільярдні збитки.
З 2020 року позичальники, афілійовані з колишніми власниками (зокрема й НЗФ), подали проти Приватбанку понад 200 позовів. Відтоді ці справи було об’єднано в 14 проваджень. У позовах міститься вимога припинити їхні кредитні договори з Приватбанком як виконані.
Як кредити ексбенефіціарів впливають на показники Приватбанку
У 2022 році показник NPL (рівень кредитів, що не працюють) у портфелі Приватбанку був найвищим з-поміж усіх українських банків – 69,2%.
Левова частка портфеля «поганих» кредитів припадає на так званий «токсичний» портфель кредитів, накопичений до націоналізації банку, нагадав Євген Заіграєв, член правління Приватбанку з питань малого та середнього бізнесу, у нещодавньому інтерв’ю .
За новими кредитами «поведінка та якість вражаюче добра» навіть на шістнадцятому місяці повномасштабної війни.
Інші великі судові справи «Привату»
У лютому 2023 року Верховний Суд ухвалив рішення в справі за позовом Олександра Дубілета, яке унеможливило повернення націоналізованого у 2016 році Приватбанку його колишнім власникам за так званим «антиколомойським законом».
Також у лютому Госпсуд Києва відмовив компаніям J.P. Morgan і Pala Assets (бенефіціаром якої є росіянин), а також ФОП Сазонову в їхніх позовах проти Приватбанку.
В січні 2016 від судового позову відмовився Олег Гороховський, засновник monobank та екс-топменеджер Привату.