Пожежа на заводі Коломойського у США: версії, подробиці та передумови. Фото: Trumbull County 911
У США згорів сталеливарний завод українського олігарха Ігоря Коломойського, який не працював із 2016 року. Пожежники та прокуратура підозрюють підпал. Усього за кілька днів до пожежі правоохоронні органи активізували розслідування щодо забруднення підприємством навколишнього середовища токсичними речовинами, які на ньому зберігалися. Про це повідомили американський репортер-розслідувач Майкл Саллах та українська журналістка Тетяна Козирева.
Пожежа сталася 11 серпня. Завод олігарха розташований в окрузі Трамбулл, що в штаті Огайо. Як повідомляє пресслужба місцевої пожежної служби, коли на місце займання прибули пожежники, то виявили, що майже жоден із гідрантів не працює, що ускладнило гасіння. Загалом боротьба з вогнем тривала шість годин.
«Ми, ймовірно, могли би впоратися з цим набагато швидше, якби гідранти працювали, тому що їх було декілька прямо у будівлі», — зазначив начальник місцевої пожежної охорони Джо Наталі. До того ж Саллах із посиланням на джерело вказав, що, окрім проблеми з гідрантами, на заводі була вимкнена електрика, також у ту ніч не було блискавок.
«Ми вважаємо, що це умисний підпал», — відзначив Брайан Бонерт з офісу начальника пожежної служби.
Саллах також повідомив, що за два дні до інциденту прокуратура штату активізувала зусилля щодо розслідування масштабного забруднення навколишнього середовища. Мова йде про токсичні відходи із заводу, які зливались у місцеву річку.
У США суворо карають за забруднення екології. За даними Ecobusiness Group, екологічне законодавство в країні передбачає не тільки великі штрафи, а й кримінальну відповідальність. Забруднення вод належить до категорії тяжких, за вчинення злочину порушнику загрожує штраф до $250 тис., або позбавлення волі на строк до 15 років, або обидва покарання одночасно. Якщо порушник — юридична особа, розмір штрафу може бути збільшений до $1 млн. До трьох років позбавлення волі передбачено за умисне забруднення або викид у води забруднювальних речовин без сертифіката; умисне знищення, приховування або фальсифікацію даних шкідливих речовин і матеріалів, що зберігаються або підлягають переробці.
Контекст. У квітні цього року газета Піттсбурга Post-Gazette опублікувала розслідування про можливі схеми українського олігарха Ігоря Коломойського та його партнера Геннадія Боголюбова в США. Журналісти вважають, що партнери купували нерухомість у країні за гроші, виведені з «Приватбанку».
«До 2011 року Коломойський і його партнери придбали приблизно дюжину об'єктів нерухомості в Огайо, Західній Вірджинії, Мічигані та Кентуккі. До 2015 року у власності Коломойського та партнерів у США перебувало 13 сталеливарних заводів, 5 офісних висоток, готель, два офісні парки та закритий завод Motorola з двома майданчиками для гвинтокрилів», — ідеться в розслідуванні.
У документі вказано, що через недбалість, економію коштів та недотримання техніки безпеки на підприємствах в Огайо сталися два вибухи. На низці об'єктів було виявлено велику кількість серйозних порушень, які не ліквідували навіть після небезпечних інцидентів.