Facebook Pixel

Коли переводять годинник на зимовий час і як для цього підготуватися

Українцям знову доведеться перевести стрілки годинника. Це завжди порушує біоритми людини, але перехід на зимовий час можна полегшити.

Коли переводять годинники на зимовий час у 2024 році

Перехід на зимовий час в Україні відбудеться 27 жовтня. В цю добу українці отримують додаткову годину сну. О 4:00 стрілки переведуть на одну годину назад на 03:00.

Більшість електронних пристроїв перейдуть на новий час автоматично, але деякі прилади слід перевірити.

Переведення годинника та політика

Ідея змінювати час належить американському вченому та політику Бенджаміну Франкліну. Він підрахував, як це вплине на економіку, на прикладі Парижа у 1784 році. Тоді він написав есе про підрахунки заощаджень свічного воску, якщо місто переведе годинники.

В Україні вперше перевели годинники відразу на 68 хвилин 16 лютого 1918 року. Так країна узгодила свій час з середньоєвропейським.

Але лише у 1981 році Україна запровадила часовий перехід двічі на рік. Відтоді багато чого змінилося. І адепти скасування переходу наводять аргументи, що економічно сьогодні це вже невигідно, бо більше всього електроенергії споживають великі підприємства, які здебільшого працюють цілодобово.

Спроби покінчити з переведенням стрілок робляться й досі

У сучасної Україні вже декілька разів намагалися скасувати перехід на літній та зимовий час.

20 вересня 2011 року Верховна Рада вирішила залишити в Україні літній час (1 година вперед). Але через критику постанову скасували.

Через 10 років, 3 березня 2021 року, Верховна Рада знову повернулася до цього питання. Однак більшість депутатів не підтримали законопроєкт.

Після багатьох дискусій 16 липня 2024 року Верховна Рада все ж таки скасувала переведення годинників, домовившись залишитися на зимовому часі. Тобто документ передбачає останній перехід цього року. Однак потрібно, щоб президент підписав відповідний закон, а він це поки що не зробив. Тому говорити про останній перехід занадто рано.

Це рішення Ради також багато критикують. Критики кажуть, наприклад, що у східних регіонах України влітку сонце буде сходити вже о 3 ранку, а заходити о 9 вечора.

Як адаптуватися до переходу на зимовий час

Для організму людини це може стати додатковим стресом. Особливо вразливі люди з серцево-судинними захворюваннями, а також з ментальними проблемами, насамперед, з депресією.

Щоб почуватися краще в цей період, лікарі радять наступні кроки:

уникати алкоголю, щоб знизити навантаження на організм. Пити трав’яний та зелений чай;

проводити більше часу на свіжому повітрі:

уникати зайвого стресу та тримати баланс між роботою і відпочинком.

Подякувати 🎉