Що означає для США, України та росії арешт Дурова
Українсько-американський технологічний підприємець Ярослав Ажнюк слідкував за історією Дурова протягом останніх 17 років — з перших днів існування ВКонтакті. Спочатку як користувач VK в Україні у 2007 році, потім як технологічний підприємець у США та Україні у 2012-2022 роках, нарешті, як волонтер-розслідувач з 2023 року. Протягом останніх 15 місяців він викривав зв'язки Telegram з кремлем та «дірки» в безпеці.
«Ордер на затримання та обшук був виданий через те, що Дуров не співпрацював з французькими силовиками і не здійснював належну модерацію Telegram, що робить його співучасником таких злочинів, як торгівля наркотиками, тероризм, відмивання грошей, насильство над дітьми тощо», йдеться у повідомленні французького каналу TF1.
Зараз у Мережі помітна різко негативна реакція з боку «правих користувачів Х», на кшталт Ілона Маска та Такера Карлсона, які вимагають звільнити Павла Дурова та припинити цензуру «Свободи слова».
Однак усі вони не згадують, що звинувачення проти Павла серйозні, що він ніколи не дотримувався правил модерації контенту, дозволяючи процвітати на платформі торгівлі зброєю, наркотиками, торгівлі людьми і навіть гірше, використовуючи юрисдикцію ОАЕ як безпечне місце.
«Французька влада перевіряє можливі зв'язки Дурова з кремлем. Павло Дуров є громадянином Франції і не підлягає обміну або екстрадиції», — повідомляє TF1.
ЗМІ часто цитують розповідь самого Дурова про те, що його «вислали з росії» за те, що він нібито «відмовився надати дані про українських користувачів російському уряду в 2013 році».
«У нас є підстави вважати, що це може бути не більше ніж історією прикриття», — коментує Ярослав Ажнюк
Те ж саме стосується нібито спроби блокування Telegram в росії у 2018 році, яка нібито провалилася, тоді як уряди менш технологічно підковані, ніж рф, змогли його заблокувати. 2018 рік міг стати найкращою маркетинговою кампанією для месенджера за всю історію.
Один з провідних російських телеграм-каналів, на який підписано близько 800 тис. людей, не іронізуючи, пише наступне:
«Де-факто затримали начальника управління зв'язку російської армії»
Це не повинно бути несподіванкою. Telegram дійсно є основним каналом зв'язку для російської армії — не просто джерелом новин, а ключовим месенджером, який використовується для координації дій на різних рівнях, зберігання відео та великих файлів тощо.
У той час як багато українського цивільного населення покладається на Telegram для отримання новин, військові не користуються ним, надаючи перевагу WhatsApp та Signal.
Тим часом у росії заблокували Signal, який вважається одним з найбезпечніших додатків для обміну повідомленнями з двостороннім шифруванням. А також Facebook та Instagram (ще не Whatsapp, який є топовим месенджером в росії), але чомусь не турбуються про Telegram.
До речі, Дуров повертався з Азербайджану, коли його затримали у Франції. Як думаєте, він часто туди приїжджає? Не дуже. Просто так співпало, що Павло був там в той самий момент, коли туди приїжджав путін.
Ходили чутки, що Павло хотів зустрітися з ним, щоб запобігти блокуванню Telegram в росії, але путін не захотів його бачити.
«Однак я б не сприймав це за чисту монету і не був би настільки впевнений, що зустріч не відбулася», — наголошує Ажнюк.
В інших новинах Катерина Мізуліна, російська громадська діячка, виголошує свіжу думку.
«Арешт Дурова спрямований на криптовалюту TON, яку використовують як гаманець багато великих російських бізнесменів», — розповіла вона.
«Дякуємо, що повідомила нам, як вони ховають криваві гроші, Катерино», — коментує Ярослав Ажнюк.
Зараз очевидно, що росія (як кремль, так і більшість так званої опозиції) буде кричати про подвійні стандарти та порушення свободи слова.
Республіканська частина медіасфери в США може піти в тому ж напрямку.
В Україні ж це, можливо, стане ще одним сигналом для людей зменшити свою залежність від платформи, яка, ймовірно, скомпрометована і використовується нашим смертельним ворогом.