Опитування: ставлення до Росії, Московського патріархату та проросійських партій. Фото: golos.com.ua
За останній місяць кількість тих, хто вважає, що відновлення дружніх відносин українців із росіянами є взагалі неможливим, зросла в півтора раза (із 42% до 64%). 22% вважають, що це може статися не менш як за 20 — 30 років. Тих, хто бачить таке примирення в перспективі до 15 років, приблизно 10%. Навіть у регіонах півдня та сходу понад половина опитаних не вірять у відновлення дружби між народами. Про це йдеться в результатах загальнонаціонального опитування «Україна в умовах війни», проведеного соціологічною групою «Рейтинг».
Самоідентифікація та патріотизм українців
Абсолютна більшість (91%) не підтримують тезу про те, що «росіяни та українці – це один народ». Тих, хто має таку думку, сьогодні лише 8% (у серпні 2021-го таких було 41%, у березні 2022 року – 21%). Підтримка цієї ідеї ще фіксується з-поміж 23% мешканців сходу та 13% опитаних старшого віку. Натомість в інших макрорегіонах і вікових групах підтримка такої тези майже відсутня.
Від серпня 2021 року значно зросла кількість опитаних, які самоідентифікують себе як громадяни України (із 75 до 98%) та «європейці» – з 27 до 57%. Натомість усе менше респондентів говорять про себе як про «радянську людину» — їхня кількість зменшилася з 21 до 7%.
Також фіксується абсолютно високий рівень місцевого патріотизму. Громадянська самосвідомість сьогодні домінує в усіх вікових і регіональних групах. Щодо проєвропейської самоідентифікації, то відмінності у вікових фракціях практично відсутні. Водночас фіксуються певні відмінності за макрорегіонами: європейська ідентифікація дещо більше переважає на заході та в центрі. Прорадянська ідентичність порівняно частіше властива опитаним старшого віку.
Ставлення до проросійських партій і зв’язків із Росією
Абсолютна більшість (90%) опитаних підтримують ініціативу щодо позбавлення мандатів депутатів із проросійських партій. 86% підтримують повну заборону їхньої діяльності в Україні.
76% підтримують ініціативу щодо перейменування вулиць та інших об’єктів, назви яких пов’язані з Росією.
81% респондентів підтримують ідею збільшення податків для українського бізнесу, який і далі працює в Росії.
Ставлення до Московського патріархату
Зростає підтримка ідеї розірвання зв’язків УПЦ Московського патріархату з Руською православною церквою. Сьогодні цю ініціативу підтримують 74% (на початку березня – 63%). Не підтримують лише 7%.
Половина опитаних (51%) вважають, що держава має заборонити діяльність УПЦ МП на території України (заборону підтримують дві третини опитаних на заході країни та лише 29% – на сході). Водночас 21% підтримують позбавлення пільг і скасування договорів оренди церковних приміщень. Попри це 20% виступають за невтручання держави в справи церкви – найбільше таких на сході (35%) та півдні (25%).