Як повідомили в Мінагрополітики, українські аграрії везуть до кордону з Польщею знищену російськими окупантами сільгосптехніку. Зрешечені кулями трактори та комбайни мають нагадувати, якою ціною дістається українцям урожай під час повномасштабної війни. Адже саме знищена і пошкоджена сільгосптехніка, за даними нового дослідження «KSE Агроцентру», є найбільшою статтею збитків агропідприємств від дій окупантів.

Знищена сільгосптехніка на польському кордоні. Фото: Мінагрополітики
Які активи агробізнесу знищила, пошкодила або розікрала росія
Автори дослідження «Збитки, втрати та потреби сільського господарства через повномасштабне вторгнення» наводять наступну грошову оцінку активів агросектору, втрачених через велику війну:
- сільськогосподарська техніка: $5,8 млрд (56,7%);
- фактори виробництва та вироблена продукція: $1,97 млрд (19,1%);
- зерносховища: $1,8 млрд (17,5%);
- багаторічні насадження: $398 млн (3,9%);
- тваринництво: $254 млн (2,5%);
- аквакультура та рибальство: $35 млн (0,3%).
В цілому грошову вартість активів українського агробізнесу, розкрадених, пошкоджених або знищених через повномасштабне вторгнення РФ, оцінили в $10 млрд. Біля 65% від цих збитків припадає на Запорізьку, Херсонську та Луганську області.

Знищена сільгосптехніка на польському кордоні. Фото: Мінагрополітики
Непрямі втрати аграріїв від великої війни в рази більші — ще біля $70 млрд. Й стосуються вони не тільки охоплених війною регіонів, а всієї території України. Тут маються на увазі втрати через зниження цін на продукцію тощо. Тобто ціна повномасштабної війни для українського агросектору сягає $80 млрд.
Скільки росіяни знищили сільгосптехніки в Україні
Збитки через пошкодження або знищення сільськогосподарської техніки в дослідженні оцінили у $5,8 млрд. Адже за інформацією авторів документу, в середньому біля 18,6% наявної техніки зазнали принаймні часткового пошкодження через агресію РФ.

Знищена сільгосптехніка на польському кордоні. Фото: Мінагрополітики
Найбільші статті втрат сільськогосподарської техніки:
- трактори: $1,611 млрд;
- зернозбиральні комбайни: $978,7 млн;
- сівалки: $882,6 млн;
- вантажні автомобілі: $511,0 млн;
- трактори (в домогосподарствах): $453,1 млн.
Серед розстріляної техніки, яку привезли до польського кордону, є трактори, обприскувач, вантажівка ГАЗ-53 і комбайни з деокупованої Херсонщини.

Знищена сільгосптехніка на польському кордоні. Фото: Мінагрополітики
В їх числі — трактор К-701, наданий підприємством, яке перебувало в окупації з березня по листопад 2022 року. За інформацією Мінагрополітики, прямі збитки тільки цього агровиробника склали близько 5 млн євро. Адже вороги знищили фактично всю техніку, вкрали врожай, залишили по собі лише руїни та воронки від снарядів.

Знищена сільгосптехніка на польському кордоні. Фото: Мінагрополітики
Спроби відновити сільгоспвиробництво на звільнених землях подекуди закінчуються трагічно. За інформацією Мінагрополітики, у 2023 році лише на деокупованих територіях Херсонській області на російських боєприпасах підірвалося 20 аграріїв, з яких п’ятеро загинули.
Про дорогу ціну українського врожаю, який польські страйкарі розсипають на кордоні, знищена росіянами сільгосптехніка нагадуватиме до березня 2024 року.