За результатами 2023 року кількість закупівель, завершених у системі Prozorro, зросла на 28% порівняно з 2022 роком, досягнувши 3,6 млн лотів. Очікувана вартість закупівель також збільшилася на майже 70%, до 622 млрд грн. Про це повідомила заступниця міністра економіки України Надія Бігун.
«Минулий рік довів, що вийти на рівень закупівель, який був до повномасштабного вторгнення, реально. Сьогодні близько 80% від усіх коштів на публічні закупівлі витрачаються через Prozorro. Зросла не лише кількість, але й успішність закупівель та конкуренція», — зазначила Надія Бігун.
За її словами, у 2022 році успішних закупівель було 60%, у 2023 — 68%. Рівень конкуренції у 2022 році склав 1,8 — стільки пропозицій у середньому припадало на одну закупівлю. А минулого року — вже 2,02.
У 2023 році кількість оголошених конкурентних закупівель зросла на чверть і становила 400 тис., кількість укладених договорів зросла на 47%, досягши 270 тис. При цьому економія на конкурентних закупівлях становила 42 млрд грн, що є зростанням на 135% порівняно з 2022 роком.
Серед найпопулярніших товарів, які закуповувались на Prozorro у 2023 році, були харчові продукти (35 тис. закупівель), ліки (28 тис.), бензин та дизпаливо (16 тис.), електроенергія (14 тис.).
Заступниця міністра наголосила, що прозорість, конкуренція та відкритість під час війни є важливими. Не менш значущими є простота та швидкість проведення закупівель. У підсумку, у 2023 році на Prozorro Market відбулися закупівлі на суму більше ніж на 12,5 млрд грн. Понад 6 тис. замовників провели понад 44 тис. закупівель на Prozorro Market протягом року.
«Саме тому активний розвиток отримав інструмент «Prozorro Маркет». За його допомогою закупівлі відбувалися на 15-20% дешеве, аніж за прямими договорами», — зазначила Надія Бігун.
Було досягнуто значної економії бюджетних коштів завдяки рішенням, спрямованим на підвищення прозорості оборонних закупівель та мінімізацію корупційних ризиків. Серед них — рішення, що зобов'язує оборонних замовників проводити спрощені закупівлі через систему Prozorro. Сума завершених оборонних закупівель склала 52,4 млрд грн, було оголошено 11 тис. закупівель і укладено 8 тис. договорів. Частка конкурентних закупівель за очікуваною вартістю сягнула 85%. Середня кількість пропозицій на торги становила 2,28. До кінця 2023 року майже 100% тилових закупівель Міноборони відбувалися в системі Prozorro.
Надія Бігун зазначила, що Міністерство економіки продовжує працювати над вдосконаленням процедур публічних закупівель.
«Ми активно працюємо над наближенням нашого законодавства до ЄС і забезпеченням прозорої відбудови України. Міністерство економіки підготувало проєкт змін до Закону України «Про публічні закупівлі». Мета проєкту: перенести в регулярне законодавство ті ініціативи, які підтвердили свою ефективність під час війни, наблизити наше законодавство до європейського, створити нові інструменти для забезпечення ефективності складних закупівель, зокрема для відбудови України», — сказала заступниця міністра економіки.