Археологи в Японії знайшли залізний меч довжиною 2,3 метри під час розкопок 1600-річного кургану поблизу міста Нара. Про це повідомляє Livescience.
Експерти кажуть, що меч був занадто великим, щоб використовувати його як зброю, тож, ймовірно, його метою було захистити людину, з якою він був похований, від злих духів
Археолог Центру археологічних досліджень міста Нара Ріку Мурасе виявив меч під час розкопок кургану Томіо Маруяма наприкінці листопада 2022 року. Курган розташований у парку на захід від Нари і датується приблизно четвертим століттям нашої ери.
Довгоклинкова зброя є прикладом «дако» — мечів із характерним хвилястим лезом, трохи схожим на індонезійські ножі кріс. Мечі Дако були знайдені в інших стародавніх японських гробницях, але розмір цієї винятковий.
Курганний могильник
Регіон Нара усіяний тисячами курганів, які відомі як «кофун» після періоду Кофун в історії Японії, коли вони були побудовані між 300 і 710 роками нашої ери.
Кофун також зустрічається в інших місцях Японії, і, за оцінками, їх може бути до 160 000 по всій країні. Найменші мають діаметр приблизно 15 м.
Кофун Томіо Маруяма в Нарі, де був знайдений меч, є одним із найбільших у Японії, діаметром понад 100 м і висотою до 10 м. За словами Мурасе, кофун може відзначати поховання особи, пов'язаної з імператорською сім'єю Ямато. Однак розкопки кургану виявили лише велику труну, а не людські останки.
Археологи знайшли кілька важливих артефактів періоду Кофун у кофуні Томіо Маруяма, зокрема залізні сільськогосподарські знаряддя, столове начиння та ємності з міді.
На останніх розкопках також знайшли велике бронзове дзеркало у формі щита, яке має приблизно 60 см у довжину та приблизно 30 см у ширину. На думку археологів, воно, як і великий меч, було призначено для захисту мертвих від злих духів.
«Ці відкриття вказують на те, що технології періоду Кофун перевершують уяву. Це шедеври металообробки того періоду», — сказав заступник директора Археологічного інституту Кашіхари префектури Нара Косаку Окабаясі.
Старовинний меч
Археолог Стефан Медер, експерт з японських мечів і стародавнього виготовлення мечів, сказав, що хвилясті мечі дако, знайдені в інших японських курганах, були переважно церемоніальними. Але він зазначає, що також було знайдено багато практичних бойових мечів.
За його словами, в Японії у наступні століття існувала традиція великих мечів, які пропонували божествам або могутнім духам; багато з них досі зберігаються у своїх скарбницях синтоїстських святинь і буддійських храмів.
«Характерна хвилеподібна форма мечів дако може символізувати дракона чи змію, і, можливо, була призначена для збільшення їх сприйнятої магічної сили, хоча це не збільшило їхню ефективність як зброї», — сказав археолог Стефан Медер.
Мечі в японських могильних курганах також можуть символізувати духовний зв’язок між Японією, яка в той час вважалася «центром світу», і небом — інколи це можна побачити в зображеннях гробниць і на самих мечах завдяки характерному малюнку зірок Великої Ведмедиці. Але Медер не впевнений, чи це стосується великого меча дако, знайденого в кофуні Томіо.