Майже через два роки після вибухів на трубопроводі «Північний потік» у Балтійському морі генеральний прокурор Німеччини Єнс Роммель отримав перший ордер на арешт підозрюваного. Про це повідомляє Tages Schau.
За інформацією видання, це українець Володимир З., який, як стверджується, останнім часом перебував у Польщі. Серед підозрюваних також ще двоє громадян України, в тому числі жінка, які керують дайвінг-школою в Україні, де З., вочевидь, працював інструктором з дайвінгу в минулому. Інформація про підозрюваних ґрунтується, серед іншого, на наводках іноземної розвідки.
У той час як Швеція і Данія вже закрили свої розслідування у цій справі на початку року, Федеральна прокуратура Німеччини (GBA) продовжила провадження за підозрою в «навмисному спричиненні вибуху вибухового пристрою» і «антиконституційному саботажі».
Через рік після атак на «Північний потік» німецька влада встановила кількох підозрюваних.
За даними слідства, за останні місяці слідчі, очевидно, змогли зібрати достатньо доказів, щоб отримати ордер на арешт українця З. від слідчого судді Федерального суду на початку червня. Кажуть, що в червні німецькі прокурори звернулися до польської влади з європейським ордером на арешт у надії, що підозрюваного вдасться заарештувати. Місцезнаходження його невідоме.
Німецькі слідчі припускали, що Володимир З. востаннє проживав у містечку на захід від Варшави. Однак останнім часом українець, за деякими даними, переховується. Невідомо, чи повернувся він зараз в Україну.
В короткій телефонній розмові у вівторок З. висловив здивування з приводу звинувачень. Він заперечив свою причетність до нападів на «Північний потік» і, як повідомляється, не отримав відповіді від Польщі на німецький запит про правову допомогу. Чому польська влада не заарештувала Володимира З., невідомо. Відповідно до загальних правил Європейського ордера на арешт, які Німеччина і Польща вважають обов'язковими до виконання, арешт мав би бути здійснений протягом 60 днів без додаткового розгляду з боку Польщі. Наразі цей термін сплив.
Українця впізнали
Важливу роль у видачі ордера на арешт З. відіграв білий фургон, який був помічений 8 вересня 2022 року на Рюгені в Мекленбурзі-Передній Померанії. Кажуть, що водієві було доручено возити кількох українців. На фотографіях він нібито впізнав З., який розшукується німецькими слідчими, як одного з пасажирів. Крім того, на фото автомобіля, що промайнув, поруч із водієм був ще один чоловік, дуже схожий на З. Кажуть, що докази також були підкріплені перевіркою на німецько-польському кордоні.
Нагадаємо, що 26 вересня 2022 року три з чотирьох ниток газопроводу «Північний потік» були зруйновані на глибині близько 80 м на дні Балтійського моря. Значна частина російського природного газу для Німеччини роками постачалася безпосередньо через два трубопроводи «Північний потік-1».
Багато східноєвропейських і західних країн неодноразово і різко критикували проєкт і попереджали про геополітичні наслідки обходу Східної Європи, а після початку російської агресивної війни проти України і подальших суперечок із Заходом москва вже призупиняла поставки ще до того, як «Північний потік-1» був зруйнований. Своєю чергою, «Північний потік-2» ще не був запущений в експлуатацію через політичні суперечки.
Відсутність прямого зв'язку з українською державою
Залишається незрозумілим, якою мірою державні органи України могли бути причетні до підготовки та виконання диверсії. У випадку чоловіка, якого зараз розшукують за ордером, і двох інших підозрюваних, обшук принаймні не виявив жодних прямих зв'язків з українськими військовими або розвідувальними службами. Президент України Володимир Зеленський заперечував причетність свого уряду до нападів у минулому.
Глава української розвідки також заперечував це.
«Я більш ніж впевнений, що ніхто з посадових осіб в Україні не міг мати до цього ніякого відношення», — сказав голова ГУР Кирило Буданов навесні в інтерв'ю ARD.