Facebook Pixel

Таємничі витоки з російських підводних газопроводів: події, версії та наслідки (фото, відео)

Влада Німеччини сьогодні, 27 вересня, оперативно розпочала розслідування, пов'язане з незрозумілими витоками у двох російських газопроводах, що проходять дном Балтійського моря поблизу Швеції та Данії. Ця інфраструктура зараз перебуває в центрі енергетичної кризи після вторгнення Росії в Україну, зазначає Reuters.

У той час, коли було виявлено витоки, газ до Європи жодним із цих трубопроводів не надходив. Але в них був газ під високим тиском.

Європейські ЗМІ зазначають, що витік відбувся напередодні урочистого запуску ввечері 27 вересня газопроводу «Балтійська труба» (Baltic Pipe), яким газ із Норвегії має надходити в Польщу. Цей проєкт є центральним елементом зусиль Варшави з диверсифікації постачання газу.

Яка аварія сталася на російських підводних газопроводах «Північний потік» 26 вересня 2022 року

Компанія Nord Stream 2 AG, що обслуговує газопровід «Північний потік — 2», повідомила про різке падіння тиску на нитці А з 105 до 7 бар (атмосфер). НП на газопроводі сталася у водах Данії поряд з островом Борнхольм на глибині приблизно 100 м. Пізніше тиск упав одразу на двох нитках газопроводу «Північний потік – 1».

Представник Морської адміністрації Швеції (SMA) заявив, що на газопроводі «Північний потік – 1» сталося два витоки: один у шведській економічній зоні, а інший — у данській.

Газопроводи «Північний потік»

Газопроводи «Північний потік»

Берегова охорона Швеції повідомила, що витоки були настільки сильними, що їх помітили радари суден, що перебували поблизу.

«Руйнування, що відбулися протягом одного дня на трьох лініях трубопровідної системи Nord Stream, є безпрецедентними, – заявив представник Nord Stream. – Наразі неможливо оцінити строки відновлення роботи інфраструктури».

Можливі причини витоків на російських підводних газопроводах

Причиною зниження тиску в газопроводах могла стати диверсія, повідомила німецька газета Tagesspiegel із посиланням на джерело. За його словами, розпочато розслідування, і «все свідчить проти» того, що дві НП могли бути збігом.

У розслідуванні беруть участь федеральні органи безпеки Німеччини. «Ми не можемо уявити сценарій, який не є цілеспрямованою атакою», — пояснив співрозмовник газети. Місцева влада вважає, що диверсію могло бути здійснено силами спеціального призначення, наприклад, за допомогою водолазів або підводного човна.

Можливі наслідки аварій на газопроводах «Північний потік»

Головний наслідок – ці інциденти унеможливлюють надії на те, що Європа зможе отримувати газ «Північним потоком – 1» до настання зими.

Водночас те, що трапилося, не може вплинути на поточні постачання газу до Європи, оскільки газопроводи простоювали. «Однак ринки стежитимуть за будь-якими ознаками саботажу», – зазначають експерти.

Базові європейські ціни на газ зросли 27 вересня на 12% після чотириденного падіння.

Данське енергетичне агентство заявило, що витік вплине на довкілля, але тільки локально — буде порушено область, де міститься газовий шлейф у товщі води.

photo-2022-09-27-16-12-08.jpg

Можливі причини аварії на російських підводних газопроводах

Європейські експерти, а також Кремль заявили, що не можна виключати саботаж.

Якуб Годзимірскі, професор-дослідник Норвезького інституту закордонних справ, який спеціалізується на російській енергетичній політиці, сказав, що витоки могли бути спричинені технічними неполадками, але допускає й саботаж.

У «Газпромі», який є фактичним власником постраждалих газопроводів, від коментарів відмовилися.

Експерти зазначають, що швидкість падіння тиску (з 300 до 7 бар за ніч) говорить про те, що навряд чи йдеться про витік через неякісно зварений шов.

photo-2022-09-27-16-12-07.jpg

Контекст. Росія скоротила постачання газу до Європи «Північним потоком – 1», перш ніж повністю зупинити його в серпні, звинувативши західні санкції у виникненні технічних проблем. Європейські політики говорять, що це був привід для припинення постачання газу.

Газопровід «Північний потік – 2» поки що не запущений у комерційну експлуатацію. План щодо його введення в дію скасувала Німеччина за кілька днів до того, як 24 лютого Росія напала на Україну.

У світі поки що не було прикладів аварій на підводних газопроводах діаметром 1420 мм (як у «Північного потоку»). І взагалі підводні аварії трапляються нечасто.

Наприклад, у жовтні 2013 року в Південно-Китайському морі було пошкоджено газопровід Yacheng (710 мм), який зв'язує материковий Китай і Гонконг, — тоді ремонт тривав понад чотири роки.

Подякувати 🎉