НБУ оцінив стійкість банків: 11 з них близькі до зони ризику і повинні вжити заходів

Фото: НБУ

Фото: НБУ

Банківський сектор України досить стійкий в існуючих макроекономічних умовах, однак деякі великі банки повинні посилити стійкість на випадок жорсткої кризи.

Про це свідчать результати щорічної оцінки стійкості банків, яку Нацбанк проводив з травня 2019 року. Всі банки проходили оцінку якості активів, а 29 додатково проходили стрес-тестування. На ці банки сукупно припадає 93% активів банківської системи. Горизонт стрес-тесту — три роки.

Після проведеної оцінки для низки банків виявлена потреба в капіталі. Так, якщо в країні буде реалізовуватися базовий макроекономічний сценарій, то для 11 банків виникає потреба у додатковому капіталі на суму 35,2 млрд грн. За умови реалізації несприятливого сценарію таких банків стане вже 18, а загальна потреба в капіталі зросте до 73,8 млрд грн.

bezymyannyy.png

Переважна більшість цієї суми припадає на п'ять банків, серед яких два державних. Як зазначила перший заступник голови НБУ Катерина Рожкова, щоб закрити цю потребу в капіталі, держбанкам не обов'язково докапіталізуватися. Їм треба більш активно працювати з проблемними активами й залишати у себе більшу частину прибутку, а не віддавати її державі у вигляді дивідендів.

Зараз державний Укрексімбанк проводить розміщення 10-річних євробондів на $100 млн під 9,95% річних.

Для того, щоб не було неприємностей (тобто для забезпечення стійкості в умовах гіпотетичної кризи), банки повинні виконати такі рекомендації регулятора:

  • покращити якість кредитного портфеля;
  • оптимізувати структури активів і пасивів;
  • скорегувати бізнес-моделі.

Якщо до кінця вересня 2020 року банки виконають ці рекомендації, то санкції до них застосовуватися не будуть.

bezymyannyy1.png

НБУ також зазначив, що частина банків, які активно займаються споживчим кредитуванням, значно недооцінює можливе погіршення якості кредитного портфеля у випадку реалізації несприятливого макроекономічного сценарію.

Повідомляється, що детальна інформація про результати проходження оцінки стійкості в розрізі банків буде оприлюднена на сайті НБУ наприкінці грудня 2019 року.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини