Національний банк України повинен приступити до «кількісних пом'якшень» у вигляді викупу ОВДП у комерційних банків за операціями РЕПО за дуже низькою ставкою для згладжування наслідків економічної кризи.
«Єдине — я проти того, щоб грошова маса витекла у споживання. Я за те, щоб на підтримку бізнесу та на великі інфраструктурні проєкти, що створюють робочі місця. А в разі МСБ — робити кредитні лінії з місячним лімітом вибірки», — написала радник глави ОП Вікторія Страхова на своїй сторінці у facebook.
Однією з причин для ініціювання такої дискусії, на її думку, є низька інфляція, яка в річному вимірі за підсумками березня сповільнилася до 2,3%.
Альтернативою кількісного пом'якшення може стати зниження облікової ставки НБУ до рівня 3%, що, на її думку, виглядає вельми «екзотично».
За словами Страхової, заходи підтримки потрібні сьогодні, оскільки ситуація в українській економіці складна та продовжує погіршуватися.
Контекст. Рада НБУ на засіданні 31 березня вирішила скасувати заборону на купівлю паперів державного боргу та на проведення операцій, а також відмовитися від встановлення верхньої межі обсягу держпаперів у портфелі центробанку.
У зв'язку з турбулентністю на фінансових ринках Мінфін періодично відмовляється розміщувати ОВДП на традиційних аукціонах, які проходять щовівторка. На останньому аукціоні, який відбувся 24 березня, Мінфін залучив до бюджету $900 млн.