НАУ буде навчати кіберзахисту та кібератакам на полігоні Cyber Range UA: як він буде працювати

НАУ буде навчати кіберзахисту та кібератакам на полігоні Cyber Range UA: як він буде працювати. Фото: The Page

23 серпня 2024 року у Національному авіаційному університеті відкрився перший в Україні державний кіберполігон Cyber Range UA. У планах закладу готувати тисячі кіберспеціалістів з усієї України. Як буде відбуватись підготовка спеціалістів і що за лаштунками української кібербезпеки – далі у матеріалі The Page.

Cyber Range UA – це спільний проєкт НАУ, Національного координаційного центру кібербезпеки при РНБО та Cyber Unit Technologies. Допомогли обладнанням CRDF Global в Україні та Держдеп США.

«Кібербезпека така ж важлива, як і фізична оборона держави. Російська федерація так само атакує нас у цифровій мережі, не тільки на землі. Тому це для нас важливо», – розповіла Ксенія Семенова, в. о. ректора Національного авіаційного університету.

За словами Сергія Демедюка, заступника Секретаря Ради національної безпеки і оборони України, сам проєкт стартував у 2021 році. Уся програма тренувань, концепція, вправи є унікальною українською розробкою і українською мовою. Кейси з кібербезпеки доволі практичні і постійно будуть оновлюватись відповідно до нових кіберзагроз. Перш за все кіберполігон орієнтований на студентів НАУ.

Сергія Демедюка, заступник Секретаря Ради національної безпеки і оборони України. Фото: The Page

«Це дає можливість не тільки студентам, а й будь-якому фахівцю зі стажем пройти певну підготовку», – підкреслив Сергій Демедюк.

Окрім оборонних функцій спеціалісти навчатимуться і наступальним діям, зокрема хакерським атакам.

Як проходять іспити на кіберполігоні Cyber Range UA

«Полігон віртуальний, там відбувається симуляція реальних кібератак», – розповідає Єгор Аушев, CEO Cyber Unit Technologies, к.ф-м.н., доцент кафедри кібербезпеки НАУ.

Софт або програмне забезпечення створено на базі комерційного продукту від Cyber Unit Technologies і є української розробкою.

Наразі полігон не дуже великий, на ньому 15 сценаріїв (кібератак) і він може приймати не більше декількох десятків людей. Сценарії створюють як викладачі НАУ, так і зовнішні фахівці. Зокрема, Єгор Аушев показав нам реальний приклад вправ:

«Наприклад, фішингова компанія користується легітимними документами, викраденими зі скомпрометованої організації. Шкідливі листи, їх потрібно розпізнати. Завдання – визначте хакерську групу і допоможіть жертві відновити роботу».

Або: «Відому кав’ярню підозрюють у тіньовому бізнесі з продажу заборонених речовин клієнту. Зламайте вебсайт і знайдіть докази».

Приклад завдання з кібератаки

На полігоні будуть навчати, як проводити хакерські атаки:«Це засіб дізнатись, як тебе будуть атакувати. Ми дістаємо з нього жало, розміщаємо його на платформі, і на ньому тренуються студенти і спеціалісти», – розповів доцент НАУ

Платформа також створена, щоб максимально захистити кіберспеціалістів. Останні повністю анонімізовані, у системі немає персональних даних.

У майбутньому Аушев анонсував міжнародні навчання кіберспеціалістів. Кількість сценаріїв буде поступово збільшуватись, як і кількість спеціалістів, яка може збільшуватись до декількох тисяч.

Як можна навчатись на кіберполігоні Cyber Range UA

Єгор Аушев, CEO Cyber Unit Technologies, к.ф-м.н., доцент кафедри кібербезпеки НАУ.

Насамперед буде Cyber Range UA доступний для студентів НАУ, однак кожна охоча організація може пройти навчання у кіберполігоні:

«Для цього потрібно мати рекомендацію. З вулиці людей ми брати не будемо. Але університети і державні компанії можуть надсилати запит у НАУ і РНБО про те, що вони хочуть проходити навчання або ставати тренерами чи розробляти сценарії», – підсумував Аушев





Читати на The Page