Facebook Pixel

МВФ: Аби досягти рівня Польщі, Україні знадобиться 20 років

Структурні реформи зможуть забезпечити зростання економіки на 6% протягом 20 років, що дасть можливість Україні досягнути рівня Польщі. Часткові реформи та зростання з середнім темпом у 4% — лише половина завдання, вважає постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман. Також він окреслив три варіанти, за якими може розвиватися економіка країни.

Люнгман вважає: аби наздогнати сусідів, Україні доведеться підтримувати реформи 20 років, адже неможливо завершити їх за декілька років, передає агентство «Інтерфакс-Україна».

Він зауважив, що йдеться про показник ВВП на душу населення майже у $30 тис.

Telegram Logo

Цю думку підтримав і провідний економіст Європейського банку реконструкції та розвитку Дімітар Богов. Він зазначив, що Україні потрібно рости на 7% щорічно, аби наздогнати сусідні економіки.

Люнгман зі свого боку зауважив, що Україна потрапила до списку 18 країн, чиї економіки скорочувалися в період з 1990-го до 2017 року в середньому на мінус 0,2% щорічно.

Інвестиції в цей період складали лише 20% ВВП (16% — у 2010-2017 роках), тоді як середній рівень – це 26% ВВП.

Також він зауважив, що Міжнародна організація праці очікує скорочення працездатного населення в Україні на 1,2% щорічно з 2018-го до 2030 року. У разі такого сценарію країні без реформ та значного зростання продуктивності праці неможливо буде забезпечити зростання ВВП вище 2,5% на рік.

Від країн Європи Україна насамперед відстає в плані судової системи та верховенства права, розвитку товарних ринків та фінсектора. Крім того, є відставання і в інших сферах: R&D, оподаткування, ринок праці.

За словами представника МВФ, є три сценарії розвитку економіки України. У разі повного реформування та зростання ВВП до 6% щорічно це дозволить збільшити рівень заможності населення на 60% приблизно за 20 років і 2038 року досягнути сьогоднішнього рівня Польщі.

Часткові реформи, за другим сценарієм, зроблять населення заможнішим на 20% завдяки зростанню економіки на 4%.

У випадку відкату реформ та зростання ВВП до 1,5% (за третім сценарієм) населення за 20 років стане біднішим на 20%.

Згідно з презентацією фахівців, теперішній сценарій – між другим і третім. Однак заступник міністра розвитку економіки Сергій Ніколайчук зауважив, що офіційні показники ВВП занижені, адже 30-40% економіки знаходиться в «тіні», а кількість населення менше, ніж показник, який враховує Держстат.

Контекст. Зростання ВВП в Україні у четвертому кварталі зменшилося до 1,5% у порівнянні з аналогічним періодом 2018 року.

Згідно з даними Держстату, у попередніх кварталах 2019 року зростання ВВП було вище. Зокрема, у третьому кварталі воно склало 4,1%, у другому – 4,6%, а в першому — 2,5%.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини