Антимонопольний комітет попередньо оцінив дії «ДТЕК Західенерго» та «Д.Трейдінг» (входить у групу ДТЕК) у зоні «Бурштинського енергоострова» як монопольне зловживання. Відомство вже завершило збір і аналіз доказів щодо цієї справи.
Як повідомили у пресслужбі Антимонопольного комітету (АМКУ), відомство почало розслідування у жовтні 2019 року. За попередніми його результатами, з липня по жовтень минулого року ДТЕК займав монопольне становище на регіональному ринку комерційного продажу електроенергії та балансування в години мінімального та максимального навантаження.
За даними АМКУ, «ДТЕК Західенерго» з липня під час мінімального навантаження зменшувала обсяги електроенергії, яку пропонувала. Це призвело до зростання обсягів продажів на балансуючому ринку за завищеними цінами.
З липня по жовтень компанія також у години мінімального навантаження встановлювала на ринку завищені ціни, які були економічно необґрунтованими.
«Такі дії відповідача у справі були б неможливими за умови існування значної конкуренції на ринку, отже, вони кваліфікуються Антимонопольним комітетом як зловживання монопольним (домінуючим) становищем», – зазначили у відомстві.
І додали, що незабаром Комітет призначить засідання, на якому справа розглядатиметься у присутності представників ДТЕК.

В АМКУ також зазначили, що конкуренцію «ДТЕК Західенерго» могла б скласти електроенергія з європейських країн-сусідів (скажімо, зі Словаччини). Але «Д.Трейдінг» викуповувала більшу частину пропускної здатності за напрямом «Словаччина – Україна», водночас обмежуючи імпорт.

«Тобто «ДТЕК Західенерго» могла диктувати свої умови всьому ринку. У разі прийняття Комітетом рішення, яке підтвердить порушення законодавства, на порушників буде накладено штраф у розмірі до 10% доходу від реалізації продукції за останній звітний рік», – резюмували у відомстві.
Контекст. Ціна на електроенергію в «Бурштинському енергоострові» збільшилася на 21,8% – до 1,79 грн за кВт*год, що призвело до зупинки чотирьох блоків Бурштинської ТЕС ДТЕК Ріната Ахметова, які працювали для угорських споживачів. Це призвело до припинення експорту електроенергії до Угорщини з України.