Facebook Pixel

Медіарух закликає відхилити законопроєкт №10242, який може обмежити свободу слова

У Верховній Раді просувають законопроєкт №10242, який посилює відповідальність за публікацію даних з реєстрів. Медіарух закликав відхили документ, оскільки вважає, що у нинішній редакції він несе загрозу свободі слова, а також перешкоджає роботі журналістів.

Про це йдеться в заяві Медіаруху.

Законопроєкт №10242: які перешкоди для роботи журналістів він створює

Проєкт закону №10242 передбачає до 8 років позбавлення волі у період воєнного стану за розміщення у вільному доступі конфіденційної інформації з публічних реєстрів для невизначеного кола осіб.

Як зазначають учасники Медіаруху, покарання, яке пропонує відповідний документ, є непропорційним і фактично перетворює такі злочини на тяжкі.

В заяві йдеться, що під прикриттям боротьби із нібито зловживанням даними створюється інструмент, котрий можна використати для переслідування представників ЗМІ. Зокрема, під його дію можуть потрапити журналісти, які висвітлюють корупційні схеми або зловживання владою.

Quote«Прикладами розслідувань, автори яких можуть бути притягнуті до відповідальності за нормами цього законопроєкту, є матеріали про схеми виїзду чоловіків за кордон під час воєнного стану або про збагачення представників прокуратури», — зазначає Медіарух.

Попри це, документ не передбачає жодних механізмів захисту для тих, хто розголошує конфіденційну інформацію, яка має суспільне значення.

Зокрема, якщо буде використана оновлена редакція статті 361-2 Кримінального кодексу, то для захисту журналістів у судах може бути недостатньо норм Законів України «Про інформацію», «Про доступ до публічної інформації», а також суспільної необхідності розголошення.

Учасники Медіаруху наголошують, що перетворення подібних правопорушень на тяжкі злочини відкриває можливість для застосування негласних слідчих дій проти журналістів. Зокрема, це стосується прослуховування та стеження.

Як йдеться в заяві, законопроєкт просувають під виглядом виконання вимог ЄС. Однак, на думку Медіаруху, він суперечить принципам свободи слова, захисту журналістських джерел і викривачів, які закріплені у міжнародних документах.

Учасники Медіаруху, медійні та правозахисні ГО України закликають міжнародні організації та правозахисників долучитися до оцінки цього законопроєкту та висловити свою позицію щодо його впливу на свободу слова.

Долучитися до підписання заклику не голосувати за законопроєкт можна за цим посиланням.

Юрчишин підтримав заяву Медіаруху відхилити законопроєкт №10242

Голова комітету ВР з питань свободи слова Ярослав Юрчишин підтримав заяву Медіаруху.

За його словами, це виглядає, як спроба наступу на свободу слова й створює реальні ризики безпеці. Відтак, нардеп закликав виходити на діалог з медіаспільнотою та разом напрацьовувати рішення.

Quote«Я підтримую заяву Медіаруху і закликаю всіх притомних депутатів блокувати №10242. Завжди акцентую: нічого про журналістів без журналістів. Цей же законопроєкт хочуть прийняти всупереч волі медійників», — зазначив Юрчишин.
Подякувати 🎉