Президент Володимир Зеленський підписав закон, що передбачає ліквідацію корупційної схеми у сфері реєстрації інформації зі звітів про оцінку об'єктів нерухомості.
Головною метою закону є усунення так званих авторизованих електронних майданчиків з процесу подання звіту оцінювачами в Єдину базу про оцінку. Їх неофіційно називають «майданчиками Яценко», як саме народний депутат попереднього скликання Антон Яценко, ймовірно, стоїть за цими майданчиками.
З 1 січня 2020 року спрощується модель оцінки об'єктів нерухомості. У громадян буде можливість отримати довідку про автоматичну оцінку з Єдиної бази Фонду держмайна без залучення оцінювача. Тепер він знадобиться лише тоді, коли громадянин не погодиться з оцінкою, сформованої автоматично.

Також вводиться межа на розмір оцінки, яку виставляє оцінювач. Його оцінка не може відрізнятися на 25% (у будь-яку сторону) від суми, яку визначає Єдина база.
Оцінювачі та нотаріуси отримають прямий, безперешкодний і безоплатний доступ до Єдиної бази.
Інформація з Єдиної бази звітів про оцінку буде відкритою. Всі дані про об'єкт нерухомості і його вартість автоматично оприлюднюються з можливістю завантаження (крім відомостей, що становлять персональні дані).
Доступ, внесення, перевірка інформації з Єдиної бази здійснюються безкоштовно. Формування електронних довідок про очікувану вартість об'єкта нерухомості також безкоштовне.
Контекст
Після першого читання до законопроекту подали близько 1000 поправок, з них найбільше – 118 – подав нардеп від «Європейської солідарності» Степан Кубів.
Після прийняття закону про держбюджет на 2018 рік всі продавці або покупці нерухомості зобов'язані звіряти ціни на об'єкти з даними Фонду державного майна. Зроблено це було для того, щоб виключити можливості заниження оціночної вартості.
Пізніше з'явилися компанії-посередники, які забезпечували доступ до електронної бази Фонду держмайна. Їх і назвали «авторизованими електронними майданчиками». Майданчики просто пересилали дані від оцінювача в Єдину базу і отримували за це з кожної оцінки за кілька сотень гривень.
При розгляді цього законопроекту у парламентському комітеті і виник скандал «про $30 000», які нібито пропонували депутатам за відхилення пропозиції про ліквідацію майданчиків.