Конгрес США схвалив American Rescue Plan — великий пакет стимулювання економіки країни на $1,9 трлн. Президент Джо Байден уже його підписав на відповідній церемонії в Білому домі.
Нова програма «Американський план порятунку» передбачає виплату $1,4 тис. кожному американцю, який заробляє менше $75 тис. на рік, підвищення допомоги з безробіття до 6 вересня (щотижнева надбавка $300), субсидії на оренду житла та додаткове фінансування програми продуктових талонів. Також програма підвищує і розширює податкові відрахування для дітей (з $2 тис. до $3 тис. для дітей до 7 років), а їхня сума не залежатиме від доходу. $130 млрд закладені на додаткове фінансування шкіл в умовах пандемії, $350 млрд — на стимулювання бізнесу в штатах і округах. Крім цього, виділено кошти на тестування та вакцинацію проти коронавірусу тощо. Згідно з підрахунками CNN, допомогу отримають приблизно 90% американських сімей.
Як два трильйони Байдена вплинуть на світову економіку та ринки
Після підписання Байденом документа, ринкові індекси Dow Jones і S&P 500 досягли нових історичних рекордів. Зростає також Nasdaq, пише CNBC. Так, індекс The Nasdaq Composite, що враховує акції найбільших гравців технологічного ринку, піднявся на 2,5% — до 13,398.67 пунктів (акції Tesla виросли на 4,7%, Apple, Facebook, Alphabet and Netflix виросли щонайменше на 3% кожен).
S&P 500, зі свого боку, збільшився на 1% — до рекордних 3,939.34. The Dow Jones Industrial Average виріс на 0.6% — до 32485.59 (найвищий показник за весь час).
Організація економічного співробітництва та розвитку прогнозує, що програма стимулювання економіки США додасть близько 1 п.п. до зростання світової економіки в 2021 році, що допоможе їй повернутися до «допандемічного» рівня в середині цього року. Так, середнє зростання економік G20 досягне 6,2%, ВВП Китаю може збільшитися на 8%, а світовий ВВП на 5,6%. Водночас, за даними організації, зростання прибутковості держоблігацій США викличе відтік капіталу з ринків, що розвиваються, з очевидними наслідками для курсів нацвалют. Найбільше від цього постраждають країни, які запізнилися з вакцинацією.
Як «Американський план порятунку» вплине на Україну
«Економічна правда» стверджує, що додаткова порція грошей, яка «виллється» на фінансовий ринок, підживить апетит інвесторів до ризику, що добре для української влади, оскільки залучати кошти на покриття 246 млрд грн нинішнього дефіциту бюджету стане легше. Видання пише, що для цього не потрібно проводити реформи і продовжувати співпрацю з Міжнародним валютним фондом.
За словами інвестиційного аналітика Dragon Capital Сергія Фурси, пауза, яка виникла в української влади з МВФ, — це наслідок того, що зовнішні ринки дуже хороші. «Економічна правда» додає, що в української влади немає мотивації співпрацювати з МВФ, але ситуація може змінитися і країна залишиться з діркою в бюджеті і без підтримки.
«Якщо обсяги стимулювання приведуть до перегріву економіки, то країни, що розвиваються, особливо їхня найбідніша частина, першими відчують на собі погіршення ринкових настроїв. Як наслідок різко знизяться можливості для залучення капіталу в національних валютах і істотно подорожчають запозичення в твердих валютах», — вважає глава департаменту групи ICU з корпоративного аналізу Олександр Мартиненко. Це вплине на виконання держбюджету і на курс гривні, які будуть падати.
Контекст. Ця програма є третьою програмою економічних стимулів у США від початку пандемії і першою за президента Джо Байдена. Він представив план нового стимулювання економіки держави в умовах економічної кризи на $1,9 трлн, що отримав назву «План порятунку Америки» в середині січня 2021 року.