Комітет Палати лордів британського парламенту закликав уряд терміново добитися розморозки 2,5 млрд фунтів, які були отримані від продажу російським магнатом Романом Абрамовичем футбольного клубу «Челсі» і мали бути витрачені на допомогу українцям. Про це повідомляє BBC.
«Ми знаходимо незбагненним те, що уряд досі не вирішив проблему з використанням заморожених коштів від продажу Chelsea FC на підтримку України. Ми закликаємо уряд застосувати всі юридичні важелі, щоб терміново знайти вихід з цього тупика, і так давно затримується допомога. Усі кошти мають бути витрачені на територіях, підконтрольних владі України»,— йдеться у доповіді комітету Палати лордів у європейських справах.
Роману Абрамовичу, який потрапив під санкції за тісні зв'язки з Кремлем, незабаром після нападу Росії на Україну було дозволено продати «Челсі» лише за умови, що виручка піде на гуманітарну допомогу постраждалим від війни українцям. Однак ці гроші досі лежать замороженими в одному з британських банків.
Заступник міністра закордонних справ у європейських справах Лео Дохерті, роз'яснюючи в грудні ситуацію членам комітету, нагадав, що уряд, видаючи ліцензію на продаж «Челсі», одночасно опублікував офіційну декларацію, в якій заявив, що виручені гроші повинні піти на надання допомоги на території України.
Однак люди, яких Абрамович найняв керувати цим майбутнім фондом гуманітарної допомоги, доводять, що в ліцензії ця умова щодо території України сформульована не так чітко, і добиваються того, щоб гроші було дозволено використати за межами України, зокрема в Ізраїлі.
Поки триває ця юридична суперечка, пустити гроші в справу не можна.
Нова доповідь комітету Палати лордів з європейських справ — це звіт з підсумків парламентського розслідування, в якому комітет вивчав дієвість санкцій проти росії і і ЕС у їх застосуванні. Питання про гроші за «Челсі» — лише один із другорядних пунктів у великій доповіді.
У доповіді комітет вказує, наприклад, на те, що росія успішно обходить обмеження у вигляді стелі цін на її вуглеводні, створивши цілий тіньовий флот танкерів під «зручними прапорами» і організувавши власну систему страхування. Комітет закликає уряд активніше боротися з цим та іншими видами обходу санкцій.