Китай обмежив експорт рідкісноземельних металів у відповідь на мита Трампа
У відповідь на так звані «взаємні тарифи» президента США Дональда Трампа Китай обмежив експорт рідкісноземельних металів. Це загрожує похитнути глобальне постачання ключових матеріалів, які широко використовуються у високотехнологічному виробництві від електромобілів до зброї.
Про це повідомляє Bloomberg.
Експортні обмеження Китаю: що відомо
4 квітні Пекін заявив, що посилить контроль над експортом 7 типів рідкісноземельних елементів. Агентство зазначає, що Китай є найбільшим у світі постачальником мінералів, тому цей крок призвів до значного зростання відповідних акцій у понеділок, 7 квітня.
Зокрема, China Rare Earth Holdings Ltd. зросла на 10% у Гонконзі. China Northern Rare Earth Group додала аж 9,2%, а австралійська Lynas Rare Earths Ltd. — 5,1%.
За даними Геологічної служби Сполучених Штатів, на Китай припадає майже 70% світового виробництва рідкісноземельних елементів. Тому, за словами Bloomberg, його контроль над безліччю нішевих товарів давно розглядають як потенційну геополітичну зброю, враховуючи залежність Америки від китайських поставок.
Як вказано в публікації, останні заходи експортного контролю не є повною забороною. Однак вони означають, що будь-які закордонні поставки перевірятимуть ретельніше.
Оксиди рідкісноземельних елементів. Фото: Вікіпедія
У списку рідкісноземельних металів, який оголосив Пекін, є:
- самарій,
- гадоліній,
- тербій,
- диспрозій,
- лютецій,
- скандій,
- ітрій.
Але два найпоширеніші — неодим і празеодим — не були включені. Bloomberg пише, що вони використовуються в потужних магнітах, що є одним із найвідоміших застосувань рідкісноземельних елементів.
«На відміну від 7 вибраних рідкісноземельних елементів, вони легше доступні за межами Китаю, що може зробити будь-який контроль менш впливовим. Їх, можливо, виключили, щоб зберегти можливість майбутнього контролю», — сказав Девід Абрахам, афілійований професор Університету штату Бойсе в Айдахо.
В заяві Асоціації промисловості кольорових металів Китаю, яку оприлюднили 6 квітня, йдеться, що експортні обмеження нібито не завдадуть шкоди стабільності міжнародного ланцюжка постачання.
«До тих пір, поки компанії не займаються діяльністю, яка завдає шкоди національному суверенітету, безпеці та інтересам розвитку Китаю, заходи експортного контролю не вплинуть на їх нормальне функціонування та торгівлю», — йдеться в повідомлені.
Взаємні тарифи Трампа: що про них відомо
2 квітня 2025 року президент США Дональд Трамп на пресконференції оголосив обіцяний список взаємних тарифів. Загалом у списку 184 країни та окремі території, серед яких і Україна, й окремо ЄС.
Після цих дій ф'ючерси на Nasdaq впали на 4%, причому найбільше постраждав технологічний сектор, оскільки Китай є важливим виробничим центром. Акції Apple впали майже на 7% у неробочий час. Ф'ючерси на S&P 500 впали на 3,3%, а ф'ючерси на Nikkei — більш ніж на 4%. Австралійські акції впали на 2%.
Також агентство Reuters писало, що взаємні мита, які Трамп оголосив проти 184 країн і окремих територій, можуть скласти певні труднощі для Республіканської партії. Крім того, вони, ймовірно, завдадуть болю виборцям, якщо обіцянки очільника Білого дому реформувати економіку не спрацюють.
Видання Politico також підкреслило, що мита Трампа можуть підірвати глобальні ланцюги поставок, які Пентагон створював десятиліттями. Це може підняти ціни на американську зброю та ускладнити міжнародне протистояння Китаю.
7 квітня основні фондові індекси в Азії впали, оскільки чиновники Білого дому не показали жодних ознак відступу від своїх масштабних тарифних планів, а інвестори побоювалися, що зростаючий ризик рецесії може призвести до зниження процентних ставок у США вже у травні.
Того ж дня генеральний директор Pershing Square Білл Екман, який підтримав балотування Дональда Трампа на посаду президента США, нині заявив, що той втрачає довіру бізнес-лідерів і повинен призупинити свою торговельну війну.