Facebook Pixel

Перша бартерна угода між росією і Китаєм може відбутися цієї осені

Перша бартерна угода між росією і Китаєм може відбутися цієї осені

Перша бартерна угода між росією і Китаєм може відбутися цієї осені

Китай і росія можуть почати використовувати бартерні торгові схеми, оскільки москва і Пекін намагаються обмежити використання контрольованих США банківських систем. Про це повідомляє Reuters.

Двосторонні затримки платежів обговорювалися під час травневого візиту путіна до Китаю, і хоча використання регіональних китайських банків, діяльність яких не так помітна з Вашингтону, може стати обхідним шляхом, проблеми з платежами залишаються.

Бартерна торгівля дозволила б москві і Пекіну обійти платіжні проблеми, обмежити валютні ризики і приспати увагу західних регуляторів до двосторонніх операцій.

Наразі росія розробляє правила для бартерної торгівлі, і Китай робить те ж саме, як припускають російські джерела Reuters.

Топменеджер одного з великих російських банків повідомив, що готується бартерна схема, але відмовився розкрити деталі.

Історія бартеру між росією і Китаєм

Китай і росія мають давню історію бартерних угод. У 2019 році Китай обміняв малайзійську пальмову олію на суму майже $150 млн на цивільне та оборонне обладнання, природні ресурси та будівельні послуги.

У 2021 році китайська компанія експортувала до Ірану автозапчастини на суму $2 млн в обмін на фісташки.

Бартерні угоди між росією і Китаєм були поширені ще до розпаду СРСР і тривали в 1990-х роках, але нинішні угоди, як кажуть джерела, будуть першими приблизно за 30 років.

Quote«Я пам'ятаю початок 1990-х років... тоді між Китаєм і росією були бартерні угоди. Потім, завдяки розвитку банківського сектору, весь бізнес, вся торгівля між Росією і Китаєм повністю перейшла на банківські розрахунки», – сказав заступник голови правління Qifa, китайсько-російської компанії, яка прагне полегшити двосторонні торговельні проблеми за допомогою цифрових розрахунків, Кайл Шостак.

Шостак зазначив, що платформа Qifa буде готова сприяти бартерній торгівлі, коли будуть повністю прийняті відповідні закони.

У лютому Мінекономіки росії оприлюднило документ, в якому рекомендує російським компаніям проводити бартерні операції і вказує на підводні камені, яких слід уникати.

П’ятнадцятисторінковий документ містить покрокову інструкцію з розрахунку витрат і митних зборів, надає шаблони контрактів для різних видів бартерної торгівлі та пояснює необхідні вимоги до бухгалтерського обліку.

Бартерна торгівля пропонує вихід з величезних проблем з оплатою як цивільних, так і санкційних товарів, заявило джерело в російському уряді, нарікаючи на те, що поїздка путіна до Китаю не принесла покращень, на які він сподівався.

Quote«Є політичні питання, які потребують вирішення, але, незважаючи на візит нашого шефа до Китаю, вони не були вирішені», – сказав співрозмовник агентства.

Інше джерело повідомило, що між компаніями вже обговорюється питання експорту металів з росії в обмін на обладнання з Китаю.

Прозорість більш традиційних засобів торгівлі є таким же стримуючим фактором для двосторонньої китайсько-російської торгівлі, як і відсутність у росії та Китаю механізму прямих платежів, кажуть джерела.

Глобальна система фінансових переказів SWIFT залишається варіантом для банків, які не потрапили під санкції, але це «міжнародна банківська система, яка є повністю прозорою для наших друзів, серед яких і американці», – сказав агентству Reuters платіжний посередник.

Quote«Вони уважно стежать за цією відкритою книгою. Отже, чим менше SWIFT використовується для проведення міжбанківських операцій між російськими та китайськими банками, тим спокійніше», – додав він.

Система передачі фінансових повідомлень банку росії (СПФС) і китайська платіжна платформа CIPS ще не повністю пов'язані між собою.

Quote«На сьогодні все ще немає IT-шлюзу, який би з'єднав ці дві системи, тому міст все ще залишається або через SWIFT, або через послуги дистанційного банківського обслуговування, які доступні майже в кожному банку», – сказав він.

Голова Центробанку рф Ельвіра Набіулліна раніше говорила про платіжну систему БРІКС Bridge, яка мала б об'єднати фінансові системи країн-членів. Але за даними джерела, близького до проєкту, її запуск відбудеться не раніше 2028 року.

Подякувати 🎉