Уряд Канади оголосив про запровадження масштабного пакету контртарифів проти американських товарів після того, як президент Дональд Трамп підтвердив, що його адміністрація у вівторок запровадить мита проти Канади та Мексики. Про це пише Bloomberg.
«Канада не залишить це невиправдане рішення без відповіді», — заявив прем'єр-міністр Джастін Трюдо у своїй заяві пізно ввечері в понеділок.
План дій у відповідь є таким самим, як і той, який він оголосив у лютому після того, як Трамп підписав свій указ про широкі тарифи.

Джастін Трюдо

За словами Трюдо, перший етап — це 25% мита на товари американських експортерів на суму близько 30 млрд канадських доларів, які набудуть чинності о 12:01 за нью-йоркським часом, якщо США не знизять свої тарифи. Другий раунд тарифів за тією ж ставкою буде запроваджено через три тижні на товари на суму 125 млрд канадських доларів — до цього списку увійдуть такі дорогі товари, як легкові та вантажні автомобілі, сталь та алюміній.
«Наші тарифи залишатимуться чинними до скасування торговельних заходів США, і якщо американські тарифи не будуть скасовані, ми ведемо активні переговори з провінціями і територіями щодо вжиття низки нетарифних заходів», — заявив Трюдо.
Заходи у відповідь були очікуваними після того, як Трамп раніше заявив, що для Канади та Мексики немає жодного способу уникнути широких мит, якими він погрожував з моменту свого обрання у листопаді. Це торговельна війна, яка порушить одні з найбільших у світі двосторонніх торговельних відносин, вартістю понад $900 млрд в товарах і послугах на рік. Канада є найбільшим покупцем американських товарів, і навпаки.
Канадський долар та акції впали, а основний індекс S&P/TSX Composite впав на 1,5%, що є найбільшим падінням з 18 грудня. Трейдери на одноденних свопах збільшили ставки на те, що Банк Канади знизить процентні ставки на 25 базисних пунктів на своєму засіданні 12 березня, піднявшись майже до 80% з моменту підкидання монети.
Указ Трампа, підписаний 1 лютого, передбачає введення 25% тарифів на більшість товарів, які США імпортують з Канади і Мексики, і 10% — на канадські енергоносії, такі як сира нафта, природний газ і уран.
Банк Канади попередив, що тривала тарифна війна може призвести до скорочення канадського виробництва майже на 3% протягом двох років і «знищити зростання» протягом цього періоду. Попит на канадські товари в США постраждає, експортери скоротять виробництво і робочі місця, ціни на імпортовану з США продукцію зростуть, а споживачі та бізнес витрачатимуть менше.
Трюдо, який за кілька днів залишить посаду, повернувся в понеділок з поїздки до Лондона, де він зустрівся з прем'єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером та іншими лідерами.
«Бізнес по обидва боки кордону вже постраждав від невизначеності, спричиненої тарифними погрозами президента Трампа. Нам доведеться пройти довгий шлях до того, щоб Канада і США знову стали економічними партнерами, яким довіряють. Бізнес не може просто змінити всю свою модель, щоб уникнути тарифів, а потім повернутися назад, залежно від того, що вирішать політики в той чи інший день», — заявив керівник відділу державної політики Канадської торгової палати Метью Холмс.
В указі Трампа стверджується, що Канада пропускає через кордон занадто багато фентанілу. Канадські чиновники стверджують, що це просто неправда, посилаючись на дані уряду США, які показують, що набагато менше 1% нелегальних опіоїдів, вилучених американськими прикордонниками, знаходиться на північному пункті перетину кордону або поблизу нього.
Тим не менш, уряд Трюдо оголосив про план вартістю 1,3 млрд канадських доларів для посилення безпеки кордонів шляхом збільшення повітряного спостереження за допомогою гелікоптерів і безпілотних літальних апаратів. Він включає в себе пропозицію про створення нової північноамериканської спільної «ударної сили» для боротьби з торгівлею фентанілом. Прем'єр-міністр також призначив так званого «фентанілового царя» і збільшив кількість персоналу для патрулювання кордону, а також пообіцяв подальші заходи для боротьби з організованою злочинністю.
Канадські провінції також готові відповісти на дії США.
«Тариф на Канаду — це податок на американців. Якщо вони спробують знищити Онтаріо, я зроблю все — включно з відключенням електроенергії — з посмішкою на обличчі. Я закликаю кожну іншу провінцію зробити те ж саме», — заявив прем'єр-міністр провінції Онтаріо Даг Форд на гірничодобувному з'їзді в Торонто в понеділок.

прем'єр-міністр провінції Онтаріо Даг Форд
Онтаріо та інші провінції пообіцяли обмежити або відсторонити американські компанії від державних контрактів, а Форд знову заявив, що розірве контракт своєї провінції зі Starlink, супутниковою мережею, контрольованою Ілоном Маском. А в якості нової погрози прем'єр-міністр Онтаріо заявив, що готовий припинити експорт нікелю до США.
«Це зупинить виробництво, тому що 50% нікелю, який ви використовуєте, походить з Онтаріо», — сказав лідер провінції в інтерв'ю NBC News.
Міністри канадського кабінету міністрів, прем'єр-міністри провінцій та інші політики протягом останніх тижнів неодноразово відвідували Вашингтон, щоб обговорити питання кордону та закликати американських законодавців і членів команди Трампа не запроваджувати тарифи.
Міністр імміграції Марк Міллер заявив раніше в понеділок, що «без сумніву» тарифи будуть болючими для канадської економіки.
«Нам доведеться вести боротьбу, і це також зашкодить американцям. Важливо нагадати, що у 35 з цих штатів основний торговельний партнер — Канада, тож це зашкодить їм. І ми сподіваємося, що логіка візьме гору», — наголосив він.