Країни Перської затоки лобіюють Вашингтон, щоб зупинити Ізраїль від атак на нафтові об'єкти Ірану, оскільки вони стурбовані тим, що їхні власні нафтові родовища можуть потрапити під обстріл з боку маріонеток Тегерана у разі ескалації конфлікту. Про це повідомляє Reuters.
Намагаючись не потрапити під перехресний вогонь, країни Перської затоки, включаючи Саудівську Аравію, Об'єднані Арабські Емірати і Катар, також відмовляються дозволити Ізраїлю пролітати над їхнім повітряним простором для будь-якої атаки на Іран і повідомили про це Вашингтону.
Ізраїль пообіцяв Ірану, що той заплатить за ракетну атаку минулого тижня, в той час як Тегеран заявив, що будь-яка відплата буде зустрінута величезними руйнуваннями, що викликає побоювання ширшої війни в регіоні, яка може втягнути Сполучені Штати.

Ці кроки країни Перської затоки зробили після дипломатичних зусиль неарабського шиїтського Ірану, який намагався переконати своїх сунітських сусідів по Перській затоці використати свій вплив на Вашингтон на тлі зростаючих побоювань, що Ізраїль може завдати удару по іранських нафтовидобувних об'єктах.
Під час зустрічей цього тижня Іран попередив Саудівську Аравію, що не зможе гарантувати безпеку нафтових об'єктів королівства Перської затоки, якщо Ізраїлю буде надана будь-яка допомога в здійсненні нападу.
«Іранці заявили: «Якщо країни Перської затоки відкриють свій повітряний простір для Ізраїлю, це буде актом війни», — сказав близький до саудівського королівського двору аналітик Алі Шихабі.
За словами дипломата, Тегеран надіслав Ер-Ріяду чіткий сигнал, що його союзники в таких країнах, як Ірак або Ємен, можуть відповісти, якщо Ізраїль отримає будь-яку регіональну підтримку проти Ірану.
Потенційний ізраїльський удар був у центрі уваги переговорів у середу між фактичним правителем Саудівської Аравії, спадкоємним принцом Мухаммедом бін Салманом і міністром закордонних справ Ірану Аббасом Аракчі, який перебував у турне країнами Перської затоки, щоб заручитися підтримкою.
Візит іранського міністра, а також саудівсько-американські контакти на рівні міністерств оборони є частиною скоординованих зусиль з подолання кризи, повідомило агентству Reuters джерело в країнах Перської затоки, близьке до урядових кіл.
Джерело у Вашингтоні, знайоме з ходом переговорів, підтвердило, що офіційні особи країн Перської затоки контактували з американськими колегами, щоб висловити занепокоєння потенційними масштабами очікуваної відплати Ізраїлю.
Президент США Джо Байден і прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху обговорили в середу ізраїльську відплату в розмові, яку обидві сторони охарактеризували як позитивну.
«Занепокоєння країн Перської затоки, ймовірно, стане ключовою темою для розмови з ізраїльськими колегами, які намагатимуться переконати Ізраїль в необхідності ретельно вивіреної відповіді», — заявив колишній заступник офіцера національної розвідки США з питань Близького Сходу, а нині співробітник аналітичного центру Atlantic Council у Вашингтоні Джонатан Панікофф.
Нафта під загрозою?
Організація країн-експортерів нафти (ОПЕК), яку де-факто очолює Саудівська Аравія, має достатньо резервних нафтових потужностей, щоб компенсувати будь-яку втрату поставок з Ірану, якщо Ізраїль у відповідь виведе з ладу деякі об'єкти цієї країни.
Але більша частина цих резервних потужностей знаходиться в регіоні Перської затоки, тому, якщо нафтові об'єкти в Саудівській Аравії або ОАЕ, наприклад, також стануть мішенню, світ може зіткнутися з проблемою постачання нафти.
Саудівська Аравія остерігається іранського удару по своїх нафтопереробних заводах після того, як у 2019 році напад на її нафтове родовище Aramco зупинив понад 5% світового постачання нафти. Іран заперечує свою причетність.
В останні роки Ер-Ріяд зблизився з Тегераном, але довіра залишається проблемою. У Бахрейні, Кувейті, Катарі, Саудівській Аравії та ОАЕ розміщені американські військові об'єкти або війська.
Занепокоєння щодо нафтових об'єктів і потенціалу ширшого регіонального конфлікту також були центральними темами переговорів між еміратськими чиновниками та їхніми американськими колегами, повідомило ще одне джерело у Перській затоці.
У 2022 році пов'язані з Іраном хусити в Ємені обстріляли ракетами і безпілотниками нафтозаправники біля нафтопереробного заводу, що належить державній нафтовій компанії ОАЕ ADNOC, і заявили про напад.
«Країни Перської затоки не дозволяють Ізраїлю використовувати свій повітряний простір. Вони не пропускають ізраїльські ракети, і є надія, що вони не завдадуть удару по нафтових об'єктах», — сказало джерело у Перській затоці.
Три джерела в Перській затоці підкреслили, що Ізраїль може наносити удари через Йорданію або Ірак, але використання повітряного простору Саудівської Аравії, ОАЕ або Катару не обговорюється і не є стратегічно необхідним.
Аналітики також зазначили, що Ізраїль має інші варіанти, в тому числі можливість дозаправлятися в повітрі, що дозволить його літакам перелетіти через Червоне море в Індійський океан, долетіти до Перської затоки, а потім повернутися назад.
У розпалі ракетної війни
За словами двох високопоставлених ізраїльських чиновників, Ізраїль збирається вивірити свою відповідь і станом на середу ще не вирішив, чи завдасть він удару по іранських нафтових родовищах.
За словами чиновників, цей варіант був одним з декількох, представлених оборонним відомством ізраїльським лідерам.
«Наш удар буде смертельним, точним і, перш за все, несподіваним. Вони не зрозуміють, що сталося і як це сталося. Вони побачать результати», — зазначив міністр оборони Ізраїлю Йоав Галант.
Три джерела в Перській затоці заявили, що Саудівська Аравія, як провідний експортер нафти, разом з нафтовидобувними сусідами — ОАЕ, Катаром, Кувейтом, Оманом і Бахрейном — були дуже зацікавлені в деескалації ситуації.
«Якщо ціни на нафту зростуть до $120 за барель, це зашкодить як економіці США, так і шансам Гарріс на виборах. Тому американці не допустять розширення нафтової війни», — сказало перше джерело в Перській затоці.
Джерела з країн цього регіону кажуть, що захист усіх нафтових об'єктів залишається складним завданням, незважаючи на наявність передових систем протиракетної оборони і «Патріотів», тому основним підходом залишається дипломатичний: дати зрозуміти Ірану, що країни Перської затоки не становлять ніякої загрози.
Бернард Хайкель, професор близькосхідних досліджень Прінстонського університету, зазначив, що Ер-Ріяд є вразливим, «оскільки іранці можуть атакувати ці об'єкти, враховуючи невелику відстань від материка».