Ірак відновить закупівлі української зброї — ЗМІ

Керівництво Іраку хоче розморозити масштабні збройові контракти, які були укладені з Україною ще в 2009 році.

Міністр оборони Іраку збирається до Києва на цьому тижні. Офіційно буде підписаний меморандум про співпрацю між оборонними відомствами двох країн. Головне питання — поставки української зброї до Іраку, пише Defence Express.

Ймовірно, іракцям буде запропонований широкий спектр високоточної продукції, розробок ДержККБ «Луч». Зокрема, ряд нових протитанкових ракетних комплексів, також мова піде про високоточних РСЗВ.

Загальний фінансовий опціон становить $500 млн ще з 2009 року, і який до цього дня з іракської сторони не скасований.

Видання відзначає, що в Україні йде падіння обсягів збройового експорту, що є наслідком «неадекватних дій окремих посадових осіб «Укроборонпрому» на зовнішніх ринках». Тому візит іракської делегації в Україну може реанімувати вітчизняну оборонну промисловість.

Контекст. Україна уклала контракт на поставку озброєнь до Іраку обсягом понад $560,1 млн на 2009 році. Підготовка і підписання контракту провело державне підприємство «Спеціалізована зовнішньоторговельна фірма «Прогрес» — найстаріший вітчизняний спецекспортер.

Київ зобов'язувався протягом 3-3,5 років забезпечити поставку в Ірак наступної продукції:

• 420 бронетранспортерів БТР-4Е з бойовим модулем «Парус» на суму $457,5 млн;

• 6 військово-транспортних Ан-32Б на суму $99 млн;

• надати послуги з обслуговування та ремонту авіаційної техніки на суму $3,6 млн.

У випадку з іракськими контрактами, з огляду на тодішню політичну ситуацію в Україні, підготовка цих контрактів проходила за сприяння та фінансування з боку США. Всього США виділяли на цю програму $3 млрд. При підписанні всіх угод загальний обсяг поставок до Іраку з України міг досягти $2,4 млрд.

В наприкінці жовтня 2009 Ірак виплатив Україні перший транш в розмірі 20% від суми контракту, близько $112 млн.

З обранням Віктора Януковича президентом країни в лютому 2010 в «збройові» компанії оперативно призначалися нові директори. У тому ж 2010 був створений монопольний концерн «Укроборонпром». Курирував руйнування структури ВПК України і зовнішніх торгових контрактів російський ставленик Дмитро Саламатін.

Читати на The Page