Хто може отримати пенсію понад 13 тисяч грн: роз’яснення
Постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС призначається державна та додаткова пенсії. Це стосується як ліквідаторів, так і цивільного населення. Про це інформує Пенсійний фонд України.
Коли чорнобильці можуть вийти на пенсію
Для пенсіонерів, які отримали інвалідність унаслідок аварії на ЧАЕС, діє індивідуальна система розрахунків. Їм призначають компенсацію у сумі, яка відшкодовує збитки, отримані у 1986-1990 роках, або ж ця виплата корелюється відповідно до зарплати.
Якщо ж особи не були працівниками ЧАЕС, але проживали чи здійснювали іншу діяльність на території з найбільшою концентрацією радіоактивного забруднення, вони можуть отримати зменшений пенсійний вік. Такі українці можуть вийти на пенсію на 1-13 років раніше. Так, наприклад, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вік виходу на пенсію зменшується на 5, 8 або 10 років, залежно від часу та тривалості роботи в зоні відчуження. При цьому тривалість страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком, зменшується на кількість років зменшення пенсійного віку. Але важливо, що в підсумку страховий стаж не може бути менше 15 років.
Розмір пенсій для чорнобильців
Пенсія за інвалідністю для чорнобильців має встановлені мінімуми. Станом на 1 березня 2023 року пенсійні виплати по інвалідності для чорнобильців не можуть бути меншими за:
- 8187,48 гривні – для I групи;
- 6549,98 гривні – для II групи;
- 5048,95 гривні – для III групи та неповнолітніх осіб з інвалідністю.
Пенсія ліквідаторів залежить від встановленої для них групи. На момент останньої індексації ці виплати такі:
- 13 376,21 гривні – для I групи;
- 10 700,97 гривні – для II групи;
- 8025,73 гривні – для III групи.