У Харкові спалахнула пожежа в приватному пансіонаті для літніх людей «Золотий час», який функціонував незаконно. Трагедія викликала великий суспільний резонанс — президент Володимир Зеленський навіть ініціював реформу діяльності будинків людей похилого віку, а 23 січня оголосили днем жалоби на державному рівні. розповідає головні подробиці пожежі, а також його причини і наслідки.
Пожежа в Харкові: що сталося
21 січня Україну сколихнула новина про масштабну пожежу в двоповерховому приватному будинку для літніх людей «Золотий час» у Харкові. Вона сталася о 15:03 на вулиці Нижня Гиївська, 150Б, через дві години її повністю ліквідували. Площа трагедії склала 100 квадратних метрів, повідомили у Державній службі з надзвичайних ситуацій (ДСНС).
Під час пожежі в будинку перебували 33 людини, 15 пенсіонерів загинули, а ще 11 постраждали. Як розповіли в міській раді Харкова, один із потерпілих має опіки 20% поверхні тіла і знаходиться в опіковому відділенні лікарні швидкої та невідкладної допомоги. Ще четверо — лікуються в міському хоспісі, в одного з них підозрюють отруєння чадним газом.
За словами секретаря Харківської міськради Ігоря Терехова, на вікнах будівлі були решітки, передає «Vgorode Харків».
«Люди були неходячі і вони буквально задихнулися під час пожежі».

Ігор Терехов
Секретар Харківської міської ради
Причини пожежі в Харкові та розслідування
Що стосується причин загоряння, як повідомила на своїй сторінці в Facebook генеральна прокурорка Ірина Венідіктова, розглядаються три варіанти:
- пожежа, яка виникла внаслідок підпалу;
- пожежа, що виникла внаслідок необережного поводження з вогнем у побуті й електроприладами;
- пожежа, що виникла внаслідок короткого замикання електромережі.
Варто відзначити, що за фактом пожежі правоохоронці почали кримінальне провадження за ч.2 ст. 170 Кримінального кодексу України — порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки, що спричинило загибель людей. Державне бюро розслідувань, зі свого боку, почало розслідування щодо службової недбалості співробітників ДСЧС під час перевірок у приватному будинку для літніх людей в Харкові.
Ба більше, за цією справою правоохоронці затримали вже 4 людини. За словами Венедіктової, йдеться про власника домоволодіння, також орендаря будинку та його дружини — директорки приватного підприємства, яка фактично керувала установою. Затримали і адміністратора, який координував роботу пансіонату, проте неофіційно. Всім затриманим готуються повідомлення про підозру і клопотання про обрання запобіжного заходу.
Незаконні пансіонати в Україні
Як пізніше виявилося, приватний пансіонат для людей похилого віку «Золотий час» функціонував незаконно. Так, за словами Венедиктової, затримане подружжя є засновниками громадської організації, яка займається сприянням проведенню оздоровчої аматорської, культурної діяльності для задоволення та захисту законних інтересів її членів. Її, імовірніше, використовували для прикриття діяльності, пов'язаної з доглядом за літніми людьми. Як заявила генпрокурор, вартість перебування в пансіонаті «Золотий час» в середньому становила 15 тис. грн.
Вона також повідомила, що на будівлю, в якій функціонував пансіонат, відсутні документи на введення в експлуатацію, а електро- і газопостачання до неї було підключено незаконно — від комунікацій будинку, який оформлений правильно.
«Під час першочергових слідчих дій в сусідньому офіційно оформленому будинку встановлена також діяльність «реабілітаційного центру» для алко- та наркозалежних».

Ірина Венедіктова
генеральна прокурорка України
Ба більше, у власника «Золотого часу» виявили ще один будинок для людей похилого віку, в якому знаходилися 24 літніх людини і на нього також немає документів. Про це повідомив голова Нацполіціі Ігор Клименко на позачерговому засіданні уряду, передає агентство «Українські новини».
Терехов на брифінгу повідомив, що у власника незаконного пансіонату є ще «чотири схожих об'єкта». За його словами, будинок, з якого зробили пансіонат, оформлений на Славіка Акопяна.
«Є акт на право власності цього об'єкта, це житловий будинок площею 351,5 кв. м і житловою площею 115,2 кв.м. Подумайте про ці цифри... як на такій площі мешкало стільки людей... Там все незаконно», — заявив він.
За словами начальника Нацполіціі в Харківській області Андрія Рубеля, зараз поліція обробляє 118 подібних незаконних об'єктів. Серед них — 11 пансіонатів, 30 хостелів і 20 будинків для людей похилого віку, повідомили в пресслужбі Харківської держадміністрації.
Реакція влади на пожежу в будинку людей похилого віку у Харкові та що буде далі
У зв'язку з трагедією, яка сталася, Кабінет міністрів створив Державну комісію, яка займеться з'ясуванням причин пожежі на чолі з міністром розвитку громад і територій Олексієм Чернишовим. А 22 січня президент Володимир Зеленський прибув до Харкова для того, щоб відвідати місце трагедії і постраждалих громадян, а також вислухати доповідь урядової комісії, повідомили в пресслужбі глави держави.
«Просто вирішити харківську ситуацію недостатньо. Ми не знаємо, скільки таких об'єктів в країні. Тому будуть законодавчі ініціативи. Повинна бути реформа. Люди повинні отримувати нормальні, якісні послуги. Я думаю, що як приватні послуги повинні бути, так і державні. Як би це не звучало, але ми зобов’язані відкрити такий ринок справедливих соціальних послуг в Україні».

Володимир Зеленський
президент України

Зеленський на місці трагедії в Харкові. Фото: ДСНС
Однак поки що в місті й області проводитимуть перевірки різних об'єктів, щоб у подальшому запобігти трагедії, заявив Терехов, передає Redpost. Ба більше, роботу з виявлення незаконних установ, які надають соцпослуги з розміщення літніх людей, проведе і Міністерство соціальної політики, заявила глава відомства Марина Лазебна.