Facebook Pixel

Аргентина вибрала правого лібертаріанця президентом

Кандидат у президенти Аргентини Хав’єр Мілеї та його сестра Каріна Мілеї реагують на результати другого туру президентських виборів в Аргентині в Буенос-Айресі, Аргентина, 19 листопада 2023 року. Фото: REUTERS

Кандидат у президенти Аргентини Хав’єр Мілеї та його сестра Каріна Мілеї реагують на результати другого туру президентських виборів в Аргентині в Буенос-Айресі, Аргентина, 19 листопада 2023 року. Фото: REUTERS

У неділю 20 листопада Аргентина обрала своїм новим президентом правого лібертаріанця Хав’єра Мілеї, який обіцяє нову політичну еру після перемоги на виборах. Про це повідомляє Reuters.

Мілеї набрав близько 56% голосів проти трохи більше 44% його суперника, пероністського міністра економіки Серхіо Масси, який поступився.

Quote«Моделі занепаду прийшов кінець, шляху назад немає. Попереду у нас величезні проблеми: інфляція, відсутність роботи та бідність. Ситуація критична, і тут немає місця для прохолодних напівзаходів», — сказав Мілей у промові після оголошення результатів виборів.

У центрі Буенос-Айреса сотні прихильників Мілеї сигналили і скандували його популярний приспів проти політичної еліти — «геть з ними всіма». Деякі люди влаштували феєрверки, коли ажіотаж поширився.

Мілеї обіцяє економічну шокову терапію. Його плани включають закриття центрального банку, відмову від песо, скорочення видатків та інші потенційно болючі реформи, які резонували серед виборців, розгніваних економічною нестабільністю.

Проблеми, які постають перед Мілеї, величезні. Йому доведеться мати справу з порожньою скарбницею уряду та центрального банку, борговою програмою Міжнародного валютного фонду на $44 млрд, інфляцією, що наближається до 150%, і запаморочливим набором заходів контролю за капіталом.

Деякі аргентинці охарактеризували голосування як вибір «меншого зла»: страх перед хворобливою економічною медициною Мілеї проти гніву на Масси та його пероністську партію через економічну кризу, яка залишила Аргентину глибоко в боргах і без можливості отримати доступ до глобальних кредитних ринків.

Мілеї був особливо популярний серед молоді, яка виросла, спостерігаючи, як їхня країна хитається від однієї кризи до іншої.

Quote«Можливо, не з усім, що говорить Мілеї, я погоджуюся або можу ототожнитися, але він — наше майбутнє. Мілеї представляє майбутнє для таких молодих людей, як я, Масси був усім, що не так у нашій країні», — сказала 20-річна студентка Ірен Соса.

«Глибокий розрив»

Перемога Мілеї, 53-річного економіста та колишнього експерта з телебачення, порушила гегемонію двох провідних політичних сил ліворуч і праворуч – пероністів, які домінували в політиці Аргентини з 1940-х років, та їх основної опозиції, Разом. Консервативний блок «За зміни».

Quote«Вибори знаменують глибокий розрив у системі політичного представництва в Аргентині», — сказав директор консультаційної компанії Observatorio Electoral Хуліо Бурдман.

Кампанія 51-річного Масси, досвідченого політичного дилера, намагалася звернути увагу на побоювання виборців щодо нестабільного характеру Мілеї та планів скоротити розмір штату.

Quote«Політика Мілеї мене лякає», — сказала вчителька Сусана Мартінес, 42 роки, у неділю після того, як проголосувала за Массу.

Мілеї рішуче виступає проти абортів, виступає за послаблення законів про зброю та критикує римського папу Франциска. Раніше він носив бензопилу як символ своїх запланованих скорочень, але останніми тижнями відклав її, щоб підвищити свій поміркований імідж.

Після голосування в першому турі жовтня Мілеї уклав непростий союз із консерваторами. Але він зіткнувся з сильно роздробленим Конгресом, у якому жоден блок не має більшості, а це означає, що йому потрібно буде отримати підтримку інших фракцій, щоб просувати закони. У коаліції Мілеї також немає ні губернаторів, ні мерів.

Це може послабити деякі з його більш радикальних пропозицій. Багатостраждальним виборцям, швидше за все, не вистачить терпіння, а загроза соціальних заворушень ніколи не залишається примарною.

Його прихильники кажуть, що тільки він може викорінити політичний статус-кво та економічну нестабільність, яка роками переслідувала другу за величиною економіку Південної Америки.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉