Якість повітря у Києві 20 вересня 2024 року різко погіршилася. Киянам порадили уникати прогулянок. Адже на вулицях міста стало важко дихати. До того мешканців Сумщини, Чернігівщини і Київщини кілька тижнів тримала у напрузі ситуація з отруєнням води у Сеймі і Десні з території росії. Звісно, ці факти на певний час привертають увагу до довкілля. Проте руйнівний вплив великої війни на екологію є системним і невпинним, що продовжує досліджувати у своєму спецпроєкті «Екореальність». Нагадуємо головні факти про вплив війни на довкілля в Україні.
Як відбувається забруднення повітря в Україні під час війни
Відповідно до інформації Департаменту захисту довкілля Києва, 20 вересня в повітрі столиці спостерігалося зростання концентрації зважених часток, тобто – пилу.
Раніше у спецпроєкті «Екореальність» пояснював, що ці «завислі тверді частинки» є токсичними речовинами, що виникають внаслідок процесів горіння та антропогенного забруднення. Вони здатні потрапляти безпосередньо в кровоток і в органи дихання людини, що спричиняє тяжкі наслідки для здоров'я. Саме це і відбулося 20 вересня, коли погіршення якості повітря викликали пожежі навколо столиці.

Бойові дії призводять до довгострокових наслідків для довкілля. Фото: Depositphotos
Нагадаємо, головним забруднювачем повітря в Україні була і залишається промисловість. Як раніше зазначив у коментарі менеджер з комунікацій ГО SaveDnipro Костянтин Федоров, наслідки вибухів та розривів снарядів мають більш локальний та короткостроковий вплив. Адже станції моніторингу відразу після вибуху фіксують доволі серйозне забруднення, але повітря відносно швидко очищається.
«Але це все осідає та проникає у ґрунти, підземні води, які, зокрема, часто використовуються для водопостачання. Це вже призводить до довгострокових наслідків, які ще будуть довго псувати нам життя», – додав Федоров.
Оскільки війна триває, цей негативний ефект, вочевидь, продовжує накопичуватись.
Як від війни і мінного забруднення страждає українська земля
Якщо повітря, як ми відчуваємо, здатне доволі швидко очищуватись, ґрунти накопичують забруднення.
«Земля, яка зазнала артилерійського обстрілу чи бомбардування, міститиме нерозірвані боєприпаси, хімічне забруднення, залишки металобрухту і, ймовірно, буде густо вкрита вирвами. Від мін, які вибухнули, теж залишається осад від вибухівки в ґрунті», – раніше пояснив у коментарі
Пол Геслоп, керівник Програми протимінної діяльності ПРООН (UNDP) в Україні.

Наслідки бойових дій на Херсонщині. Фото: Depositphotos
Тіфейн Лукас, координаторка проєкту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) з очищення сільськогосподарських земель від вибухонебезпечних залишків війни, уточнила, що зброя та хімікати, які використовуються в боях, не піддаються розкладанню та можуть зберігатися в ґрунті століттями.
Отже, розмінування і відновлення української землі триватиме десятиріччями.

Розмінування в Україні весною 2022 року. Фото: Depositphotos
Яким є стан річки Дніпро на третій рік повномасштабної війни
У межах проєкту «Екореальність» також знайомить читачів з головними тезами «Інтегрованого бачення річки Дніпро», яке нещодавно презентували міжнародна неурядова природоохоронна організація Greenpeace і урбаністична коаліція Ro3kvit.
«Поряд з екоцидом, спричиненим знищенням Каховської греблі, та руйнівними наслідками для пониззя Дніпра існує ще одна велика екологічна катастрофа, про яку ще недостатньо говорилося: це погіршення якості води та збільшення її забруднення внаслідок воєнних дій», – наголошують автори дослідження.
Забруднення відбувається під час влучання у річку ракет і снарядів, потрапляння стічних вод через нищення інфраструктури, хімічне отруєння у зв’язку з руйнуванням промислових об’єктів тощо. Врешті-решт, Дніпро впадає у Чорне море і згубний вплив війни в Україні починає загрожувати у тому числі чорноморському узбережжю.

Наслідки Каховської трагедії на пляжах Одеси. Фото: Depositphotos
Яке майбутнє чекає Каховське водосховище і ГЕС
Вочевидь, найбільшим екологічним злочином росіян в Україні, наймасштабнішим актом екоциду є підрив дамби Каховської ГЕС 6 червня 2023 року.

Каховська трагедія. Фото: Depositphotos
Цікаво, що Greenpeace і урбаністична коаліція Ro3kvit у «Інтегрованому баченні річки Дніпро» також висловилися проти відбудови підірваної росіянами Каховської греблі у її довоєнному вигляді.
«Обговорення Каховської дамби стане символом відновлення України. Ми стоїмо перед вибором між відбудовою Rebuilding та переосмисленим, тобто кращим, будівництвом Build back better. На завершення ми закликаємо поглянути на ситуацію з нової перспективи, без нагальної та термінової потреби у відновленні», – закликає команда проєкту.