Якщо газопровід «Північний потік – 2» буде добудовано та здано в експлуатацію, то «Газпром» для поставок газу до Європи в необхідних обсягах (теоретично) може обійтися без транзиту через Україну. Однак на практиці все не так просто як із добудовою газопроводу, так і з його запуском на проєктну потужність. Ймовірність цих подій далека від 100%. Але це не означає, що українській стороні не потрібно готуватися до них.
У цьому контексті найважливішим є питання майбутнього української газотранспортної системи (ГТС), яка спочатку створювалася переважно як транзитна. Про це в інтерв'ю виданню OilPoint розповів директор компанії «Оператор ГТС України» Сергій Макогон.
Він упевнений, що сьогодні «Газпром» робить усе, що може, щоб знищити навіть теоретичну можливість транзиту газу через Україну в майбутньому. Допоки не запущено «Північний потік – 2», йому доводиться стримувати свої бажання. Але труби на території Росії, якими газ постачається до кордону з Україною, вже почали демонтувати.

Допуску європейців до володіння частиною української ГТС також заважає позиція «Газпрому», який не хоче, щоб європейці купували газ на кордоні з Росією.
«Через те, що ми розділимо нашу систему, виділимо окрему трубу, нічого не зміниться», – вважає Макогон.
Якщо транзит припиниться, то українська ГТС працюватиме для забезпечення газом внутрішніх споживачів.
«Скоротимося, стиснемося і будемо працювати для внутрішніх поставок, імпорту, ПСГ і видобутку, – зазначив Макогон. – Але рядок доходу під назвою «транзит» зникне».
Якщо у європейців виникне необхідність адресної закупівлі газу в Росії, то українська ГТС «зможе забезпечити невеликі обсяги транзиту – 20-30 млрд кубометрів. Він здійснюватиметься тими самими трубами, якими йтиме внутрішнє транспортування», вважає керівник ОГТСУ.
Додатково. Спотові ціни на СПГ впали до рекордно низького рівня у 2020 році через перевиробництво та низький попит унаслідок економічної кризи. Надлишок пропозиції не був несподіванкою для учасників ринку. Однак глибина падіння перевищила розумні очікування.
Скасування десятків рейсів газовозів з американським СПГ цього літа є «тривожним сигналом» для галузі, а нові проєкти СПГ не будуть автоматично приносити прибуток.
Міненерго запропонувало РНБО ввести тимчасову заборону на використання природного газу та мазуту тепловими електростанціями як основного виду палива. Головна причина такої пропозиції — підтримка ринку збуту для державних і приватних вугільних компаній.