росія змушена закачувати на зберігання арктичний газ із флагманського проєкту путіна Arctic LNG 2, оскільки на нього не вдається знайти покупців через західні санкції. Виробництво заводу Arctic LNG 2 мало становити п’яту частину річного обсягу виробництва скрапленого газу (LNG) у росії до 2030 року. Про це пише Financial Times.
Як західні санкції б’ють по газовому сектору росії
За даними супутникового мониторингу суден, три танкери відправляли скраплений природний газ із російського заводу Arctic LNG 2, який перебуває під санкціями США, оскільки у серпні почалися навантажувальні операції.
Одне судно розвантажилося в бухті в Мурманській області на півночі росії, після чого повернулося у напрямку заводу Arctic LNG 2. Дві інші партії також залишилися в російських або європейських водах і не були доставлені покупцеві.
Аналітики платформи даних Kpler сказали, що це «підкреслює проблеми, з якими стикається росія у пошуку покупців для свого підсанкційного LNG».
Що відомо про газовий проєкт росії Arctic LNG 2
Повна планова потужність заводу Arctic LNG 2, що належить російській компанії «новатек», до 2030 року мало сягнути до 20% річного обсягу виробництва LNG у росії в 100 млн тонн. А це втричі перевищує обсяг експорту з країни зараз.
Arctic LNG 2 із 2023-го перебуває під санкціями США. росія намагалася протистояти обмеженням, створивши «тіньовий флот» LNG-суден для експорту газу. Проте наприкінці серпня США швидко запровадили санкції і проти цих суден та керівних компаній. Це, на думку аналітиків і трейдерів, ймовірно, відлякувало потенційних покупців.
«Будь-які інтереси покупців, які могли бути раніше, до останніх санкцій США, зараз, безумовно, зникли», – сказав К’єлл Ейкланд, керівний директор енергетичної консалтингової компанії Eikland Energy.
Газові експерти вважають, що через санкції США західні країни-союзники навряд чи будуть імпортувати з російського арктичного проєкту. Водночас санкції, ймовірно, не зможуть повністю зупинити експорт LNG з росії до третіх країн.
«Історія енергетичних санкцій говорить нам, що хтось буде готовий проковтнути ризик і імпортувати російський газ. Найбільш ймовірними покупцями є ті, хто повністю не входить до російської «санкційної коаліції», серед яких Індія та Китай», – сказав Френсіс Бонд, спеціаліст із санкцій юридичної фірми Macfarlanes.
Нагадаємо, у серпні 2024 року Україна імпортувала рекордні 124 тис. т, або близько 4 тис. т скрапленого газу (LNG) на добу. Зокрема, на 13% зросло відвантаження LNG з терміналів, які мають ознаки торгівлі російським газом.