Газова афера на 2,1 млрд грн: справу Дубневича передали до суду

Газова афера на 2,1 млрд грн: справу Дубневича передали до суду. Фото: УНІАН

САП у четвер, 6 березня, скерувала до суду обвинувальний акт стосовно нардепа Ярослава Дубневича. Його звинувачують в організації заволодіння природним газом на понад $2,1 млрд грн та легалізації незаконно отриманого прибутку.

Про це повідомила пресслужба Спеціальної антикорупційної прокуратури.

Організація розкрадання газу на 2,1 млрд грн: що відомо про справу Дубневича

Досудове розслідування встановило, що протягом 2013–2017 років Дубневич організував заволодіння природним газом Новояворівської та Новороздільської ТЕЦ, що у Львівській області, на 2,155 млрд грн. Для цього він залучив ще 5 осіб.

Новороздільська ТЕЦ. Фото: naftogazteplo.com.ua

За словами правоохоронців, під його контролем підприємства-власники обох ТЕЦ уклали низку угод про закупівлю в НАК «Нафтогаз України» природного газу для виробництва теплоенергії населенню.

САП підкреслює, для того, щоб здешевити паливо, «Нафтогаз» постачав його комерційним теплоелектроцентралям за цінами, суттєво нижчими від ринкових.

Однак одержаний «пільговий» газ, який мали б використовувати виключно для виробництва теплоенергії для опалення та постачання гарячої води населенню, а не для інших цілей, Новояворівська та Новороздільська ТЕЦ застосовували для виробництва електрики.

Згодом теплоелектроцентралі реалізовували його ДП «Енергоринок» за тарифом, який визначений на підставі собівартості електроенергії, виробленої з газу за ринковою ціною.

Прокуратура зазначає, що через ці дії прибутковість виробництва електрики Новояворівською та Новороздільською ТЕЦ у деякі періоди перевищувала 130%.

За словами САП, були одержані прибутки, неспівмірні з тими, які б теплоелектроцентралі отримали у разі купівлі газу на загальних підставах.

Крім того, протягом 2013–2018 років Дубневич «відмив» частину коштів. Зокрема, нардеп переводив їх на рахунки підконтрольного товариства і компаній-нерезидентів у так званій офшорній зоні, змішував, маскував та врешті-решт повертав в Україну під виглядом іноземних інвестицій для фінансування нового бізнесу у сфері зеленої енергетики та нерухомості.

Ярослав Дубневич. Фото: УНІАН

10 жовтня 2023 року Дубневичу повідомили про підозру за ч. 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191; ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 209 КК України.

12 серпня 2024 року досудове розслідування у справі завершили. Відтоді сторона захисту ознайомлювалася з матеріалами справи.

САП зазначає, що наразі справи щодо 5 учасників злочину розглядаються в суді. Цілісні майнові комплекси «Новороздільська ТЕЦ» та «Новояворівська ТЕЦ» наразі перебувають під арештом.

Дубневич же переховується за кордоном і перебуває в розшуку.

Ярослав Дубневич

Що відомо про інші справи, у яких фігурує Дубневич

НАБУ та СБУ під контролем САП і Генпрокуратури розслідують кримінальні справи, в яких фігурують компанії братів Дубневичів. А саме, йдеться про зловживання на «Укрзалізниці» і розкрадання газу на суму понад 1,4 млрд грн.

У січні 2019 року про підозру у справі про заволодіння понад 93 млн грн «Укрзалізниці» повідомили семи особам.

17 жовтня 2019 року генпрокурор Руслан Рябошапка вніс до Верховної Ради подання на притягнення до кримінальної відповідальності у цій справі Ярослава Дубневича.

29 жовтня у приватному будинку Богдана Дубневича у передмісті Львова і ще в декількох будівлях ексдепутата провели обшуки.

31 жовтня Верховна Рада погодилася на притягнення до кримінальної відповідальності (332 голоси), затримання (241), а також арешт (229) Дубневича. Тоді ж Генпрокуратура повідомила йому про підозру. А 3 листопада суд відпустив депутата під заставу в 100 млн грн.

7 листопада 2019 року суд знову заарештував Дубневича з можливістю застави в 90 млн грн, а той вже переписав компанію на свого сина.

8 листопада 2019 року Ярослав Дубневич вийшов із СІЗО під заставу в 90 мільйонів гривень.

Читати на The Page