Facebook Pixel

Чому ціни на електроенергію підвищили до 2,64 грн/кВт

Уряд підняв з 1 червня тариф на електроенергію для населення до 2,64 грн за кВт⋅год. Далі тарифи зростуть і для бізнесу, каже міністр енергетики Герман Галущенко. Як це вплине на споживачів і енергосистему?

Про це пише Forbes Ukraine.

Quote«Якби не ухвалили це рішення, наступної зими ми були б без світла», – каже міністр енергетики Герман Галущенко на зустрічі з журналістами.

30 травня уряд збільшив тариф для населення на 57–83%, до 2,64 грн за кВт⋅год, хоча на сайті Кабміну досі немає офіційного повідомлення про це рішення.

За розрахунками Міненерго, з підняттям тарифу середня сума в платіжці за електроенергію для однієї родини зросте до 250 грн. Нічний тариф на електроенергію залишається на рівні 50% від звичайного, тобто 1,32 грн за кВт⋅год з 1 червня.

Обсяг субсидій збільшиться, адже виплат потребуватимуть більше людей, очікують у Міненерго.

Чому уряд пішов на підвищення тарифів, хоча президент Володимир Зеленський довгий час був проти?

Тарифні розрахунки

Quote«Підвищення тарифів назріло вже давно, але Зеленський був проти це робити під час війни», – каже топменеджер великої енергокомпанії на умовах анонімності. Чому президент врешті погодився?

Максимальний тариф на електроенергію для населення 1,68 грн/кВт⋅год діє з березня 2017-го.

Quote«Це менше, ніж собівартість транспортування електроенергії», – говорив раніше Forbes директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.

Ринковий тариф для населення в Україні, за оцінкою аналітичного центру DiXi Grouр, має складати 5,5–6,5 грн/кВт·год.

Цю різницю покривають державні «Енергоатом» та «Укргідроенерго» в рамках спеціальних обов’язків (ПСО), покладених на них урядом. Загальний обʼєм дотацій близько 130 млрд грн на рік.

Дефіцит коштів на ринку електроенергії нараховує десятки мільярдів гривень, сказав керівник «Укренерго» Володимир Кудрицький в інтерв’ю Forbes.

Quote«Це призводить до накопичення боргів усіх перед усіма. Борговий ланцюг призводить до того, що немає жодних коштів на відновлення чи ремонт», – додав Кудрицький.

Без збільшення тарифу борги енергетичних компаній складуть близько 80 млрд грн до кінця року, з яких 46 млрд грн – борги саме через ПСО, казав раніше на умовах анонімності співрозмовник Forbes в Міненерго.

Щоб відновити енергосистему до наступного опалювального сезону, потрібно понад $1 млрд, або близько 40 млрд грн, говорив раніше голова енергетичного комітету Верховної Ради Андрій Герус. За оцінками KSE, загальна вартість зруйнованого енергообладнання $8,1 млрд.

Підвищення тарифу до 2,88 грн – це додаткові 39 млрд грн тарифної виручки, казав Forbes на умовах анонімності керівник однієї з енергетичних компаній, дотичний до перемовин про тарифи. Це мало б дозволити збалансувати «Енергоатом», додав він.

Потужності «Енергоатома» не зазнали пошкоджень внаслідок ракетних обстрілів, але компанія у жахливому фінансовому стані – збиток у 2022-му 6,8 млрд грн, каже директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.

Quote«Підвищення тарифу ледь-ледь дозволить «Енергоатому» звести кінці з кінцями», – каже він.

Чому врешті ухвалили підвищення до 2,64 грн? «Наші розрахунки дали можливість знизити суму до 2,64 грн. Це мінімальний тариф, який дозволить утримати енергосистему», – каже Галущенко.

Ціна на електроенергію 2,64 грн дасть додаткові тарифні надходження 28–30 млрд грн, за оцінкою аналітичного центру DiXi Group. «

QuoteЦе допоможе підготуватися до зими – відремонтувати обладнання, поповнити запаси вугілля і газу», – каже старший аналітик DiXi Group Богдан Серебренніков.

Таке підвищення тарифів разом із збільшенням прайскепів на електроенергію для бізнесу має додатково згенерувати 80 млрд грн для енергетичного ринку, за словами міністра енергетики Галущенка. Він відмовився казати, коли НКРЕКП може переглянути прайскепи.

Зараз в Україні гранична максимальна ціна на електроенргію, яку встановлює НКРЕКП, – 4000 грн за МВт⋅год. Раніше на розгляді регулятора був проєкт постанови з підвищенням до 6000 грн за МВт⋅год, за даними ExPro Consulting.

Розширення прайскепів значно збільшить фінансовий потік для усієї вугільної генерації, яка сильно постраждала від російських атак, каже Харченко. Найбільший гравець в цьому сегменті енергетики — ДТЕК Ріната Ахметова. До війни компанія виробляла 70% теплової генерації електроенергії в Україні.

Додаткових грошей вистачить тепловій генерації для ремонтів, але не для повної модернізації, вважає Харченко.


Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉