Facebook Pixel

Дві третини українок думали відкрити власний бізнес — опитування

Жіноче підприємництво в Україні активно розвивається, роблячи значний внесок в економіку, стійкість і відновлення країни. Попри непрості умови, 68% українок замислювалися про започаткування власного бізнесу. Головним мотиватором для відкриття справи для майже половини (48%) жінок стало бажання втілити свою мрію в життя. Такі дані наводить свіже дослідження Mastercard, проведене напередодні Міжнародного жіночого дня.

Що мотивує українок відкривати бізнес

Окрім бажання реалізувати свою мрію, українських жінок до відкриття бізнесу спонукають й інші важливі фактори: прагнення працювати на себе, усвідомлення сприятливого моменту та наявність перспективної ідеї. Кожен із цих чинників відзначили по 29% опитаних власниць бізнесу. Молодше покоління демонструє ще більший інтерес до підприємництва – 83% українок з покоління Z та міленіалів хочуть започаткувати власну справу. Це перевищує середньосвітові показники, які становлять 71% і 65% відповідно.

Серед найпопулярніших напрямів для розвитку бізнесу українки обирають онлайн-продажі (22%), освіту та репетиторство (17%), сільське господарство (15%) і харчову промисловість (15%). Водночас лише 3% респонденток планують старт у сфері ІТ, тоді як серед чоловіків цей показник досягає 14%. Це вказує на значний потенціал для розширення жіночої присутності в технологічному секторі.

Бар'єри та можливості жінок у відкритті бізнесу

На шляху до підприємництва жінки в Україні стикаються з низкою як об'єктивних, так і суб'єктивних труднощів. Основними перешкодами є відсутність досвіду (47%), недостатність знань (36%) та невпевненість у своїх силах (38%). Це все утримує їх від започаткування власного бізнесу. Третина (35%) вважає, що підприємництво не для них, що суттєво обмежує їхні можливості для розвитку. Як чоловіки, так і жінки вказують на брак фінансів як головну причину того, чому вони ще не відкрили бізнес (65% чоловіків і 76% жінок). Проте жінки частіше, ніж чоловіки, зазначають відсутність важливих навичок, таких як бухгалтерія або продажі (35% жінок проти 21% чоловіків), що підкреслює необхідність спеціалізованих освітніх програм для підтримки жіночого підприємництва.

Ті, хто вже почав бізнес, часто стикаються з проблемами залучення фінансування, розробки бізнес-плану та вибору найбільш ефективних технологій для розвитку свого підприємства. Варто зазначити, що жінки-підприємниці мають більше труднощів, ніж чоловіки, у поєднанні бізнесу з сімейними обов'язками. 33% українок відзначають складність у балансуванні підприємницької діяльності з доглядом за дітьми, тоді як серед чоловіків лише 7% стикаються з такою проблемою.

Підтримка та розвиток жінок у бізнесі

На питання, яка підтримка сприяла б українкам у подоланні бар'єрів і допомогла відчути себе впевненіше для започаткування власного бізнесу, найбільш поширеними відповідями стали: розширення фінансових можливостей (41%), навчання основам бізнесу (36%) та технологічним навичкам (30%). Українські підприємниці вдвічі частіше за чоловіків (43% проти 21%) вказують на менторство як один із ключових елементів підтримки для розвитку свого бізнесу.

Quote«Це дослідження підкреслює вражаючий підприємницький потенціал серед українок. І хоча Україна стикається з безпрецедентними викликами, ми бачимо, як жіноче підприємництво сприяє економічному зростанню країни. Українські жінки-підприємниці швидко розвиваються, але певні труднощі все ще залишаються. Тому спільні зусилля для підтримки жінок у їхньому підприємницькому шляху можуть стати двигуном реальних змін. В компанії Mastercard ми орієнтуємося на створення інклюзивної цифрової економіки, де підприємці мають доступ до рішень і підтримки, необхідних для розвитку та досягнення успіху», – зазначила Інга Андрєєва, генеральна директорка Mastercard в Україні та Молдові.

По всьому світу Mastercard реалізує низку ініціатив, спрямованих на підтримку підприємців. З 2020 року компанія надала підтримку та рішення більше ніж 50 мільйонам малих підприємств, серед яких 37 мільйонів становлять жінки-підприємниці, що сприяло розвитку їхнього бізнесу.

Подякувати 🎉