За підсумками 2021 року індекс цін виробників (ІЦВ) промислової продукції зріс на 62,2% (грудень до грудня), зокрема в межах України на 74,2%, а на продукцію на експорт — на 24,5%.
Прискорення динаміки агрегованого індексу цін виробників у ІV кварталі 2021 року було спровоковане безпрецедентним зростанням цін на природний газ, повідомляє Growford Institute.

«Річний темп приросту цін у постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря в грудні 2021 року становив 185,4%, зростання цін — майже втричі», — йдеться в аналітичній записці.
У Growford Institute зазначають, що саме цей чинник у визначальний спосіб формуватиме інфляційну та економічну кон'юнктуру у 2022 році.

Заступниця директора Департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ Ольга Погарська у своїй нещодавній колонці зазначила, що, згідно з розрахунками Національного банку, збільшення ІЦВ на 10% призводить до майже 1% приросту індексу споживчих цін (ІСЦ).
З цього випливає, що у 2022 році чинник зростання цін виробників має забезпечити додаткові 6 процентних пунктів ІСЦ. І це тоді, коли мета НБУ щодо ІСЦ становить 5% +/-1%. Це означає, що зростання цін у промисловому виробництві у 2021 році вже цілком зумовило граничний рівень споживчої інфляції на 2022 рік. Але будуть й інші чинники, що впливають на зростання цін.