Facebook Pixel

Чому росія може брехати про економічне зростання: чи подіяли санкції

Захід вважає, що санкції та інші заходи з послаблення російської економіки ефективні, а росія поширює неправдиві наративи про економічне зростання. Хоча ВВП росії може зростати, її економіка все більше орієнтується на військову промисловість, що не є ознакою стабільності. Про це пише The Guardian.

Що насправді відбувається з економікою росії

росія витрачає мільярди на інформаційну війну, щоб, зокрема, висвітлювати стійкість економіки, на яку начебто не вплинули західні санкції. Водночас на Заході переконані, що економічні обмеження ефективні, проте тиск на режим путіна має посилюватись.

Російський ВВП насправді може зростати, в основному за рахунок збільшення потужностей військової промисловості, що підтримується великими фіскальними стимулами. Проте це не може стабільно забезпечувати економічне зростання, пише The Guardian.

Рівень безробіття в росії значно зріс, тому дефіцит кадрів призводить до зростання зарплат. Водночас слабший рубль підвищує ціни на імпорт і призводить до сильної інфляції, незважаючи на те, що російський центральний банк намагається врегулювати зростання цін за допомогою високих процентних ставок.

За оцінками видання Bloomberg, від початку великої війни ліквідні активи фонду національного багатства росії зменшилися майже вдвічі, оскільки рф використовує їх, щоб фінансувати війну в Україні.

Російський уряд запровадив жорсткий контроль над капіталом, щоб не було відтоку приватних коштів із країни, який ще більше послабив би рубль. Попри це, все ще є інформація, що мільярди доларів США виводяться з країни.

The Guardian порівнює економічну ситуацію в росії із часами Радянського Союзу: тотальний контроль ринку, значні державні витрати, що фінансуються за рахунок позбавлення власності на приватні активи, і переорієнтація економіки на військову промисловість.

Наскільки ефективні західні санкції проти росії

Санкції, які країни Заходу вводять від лютого 2022-го, змінили географію зовнішньої торгівлі росії та обмежили її доступ до пріоритетних товарів на полі бою. З 2022 по 2023 рік доходи від російського експорту скоротилися приблизно на третину, свідчать дані російської митниці.

Західні країни планують посилювати економічний тиск на росію. Зокрема, у червні 2024-го ЄС ухвалив 14-й пакет санкцій, який передбачає нові газові обмеження, а також заходи проти «тіньового флоту», який допомагає рф перевозити нафту по світу.

Нагадаємо, надходження до бюджету росії від податків на нафту та газ у червні скоротилися на 26% порівняно з минулим роком — до 529 млрд рублів ($5,84 млрд). Надходження від газу впали на 54% — до 125,7 млрд рублів, а доходи від нафти і нафтопродуктів, на які припадає більше 76% виручки від продажу вуглеводнів, скоротилися на 10% — до 402,8 млрд рублів.

Подякувати 🎉