Провідна компанія паливно-енергетичного комплексу України «Нафтогаз» планує пройти зиму лише за рахунок українського газу. Водночас компанія розпочала імпорт природного газу з ЄС, проте він буде у резервах і використовуватиметься лише за гострої потреби. розповідає, чи вистачить Україні власного газу на зиму.
Як «Нафтогаз» планує пройти зиму 2024-25 лише за рахунок українського газу
У 2024-му «Нафтогаз» наростив видобуток природного газу і планує пройти зиму лише за рахунок українського газу. Водночас компанія має запас закупленого за кордоном за кошти Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) газу, повідомив голова правління Олексій Чернишов.
«З ЄБРР вже кілька років існує так звана Emergency Credit Line. ЇЇ ми використовуємо щороку для того, щоб сформувати певний запас для можливих сценаріїв, які ми теж прораховуємо. Цей запас фактично залишається на митному складі країни і не імпортується усередину», – сказав Чернишов.
За даними Інституту економічних досліджень (ІЕД), «Нафтогаз» розпочав імпорт природного газу з ЄС, який зберігатиметься у режимі «митний склад» і використовуватиметься лише під час надзвичайних ситуацій і лише для потреб бізнесу.
Компанія пояснила, що поки товар не розмитнять, операція не вважатиметься імпортом. Це дозволить «Нафтогазу» зробити запас газу, який можна швидко розмитнити і використати в разі надзвичайної потреби. Зберігати газ у режимі митного складу можна до трьох років.
Перші постачання почнуться у вересні 2024 року, а весь резервний запас придбають за рахунок кредитних коштів ЄБРР – €200 млн. Ціна за кубометр цього газу є комерційною таємницею і вона відрізняється від показників TTF, зазначили у пресслужбі «Нафтогазу» виданню Forbes.
Водночас гендиректор компанії «Оператор ГТС України» Сергій Макогон написав, що «Нафтогаз» запізно почав імпорт газу для підготовки до наступної зими 2024-25, і тепер може втратити кошти.
«Нафтогаз почав [імпорт газу] тільки зараз, хоча довго писав про те, що не планує імпортувати взагалі. Краще зараз, ніж ніколи», – сказав Макогон.
За його словами, зараз ціна не $362 за тисячу кубометрів газу, як була на початку та всередині літа, а вже $453. Тобто «Нафтогаз переплатить майже на 25% більше.
Наприкінці 2022 року «Нафтогаз» залучив кредит ЄБРР під держгарантії на €300 млн, що дозволило створити резервний запас природного газу обсягом 748 млн куб. м у режимі «митний склад».
Нагадаємо, підприємства Групи «Нафтогаз» – АТ «Укргазвидобування» і ПАТ «Укрнафта» – за сім місяців 2024 року видобули 8,6 млрд куб. м товарного газу. Це на понад 7% більше, ніж за аналогічний період 2023 року.