Високий суд правосуддя Англії та Уельсу 14 липня відмовив у задоволенні всіх перехресних позовів один до одного колишніх засновників корпорації «Індустріальний союз Донбасу» (ІСД) Сергія Тарути, Віталія Гайдука та Олега Мкртчана.
Процес щодо розподілу коштів від продажу корпорації росіянам колишні партнери оскаржували в Лондоні упродовж багатьох років, передає «ЛігаБiзнесIнформ».
Судові процеси виникли після продажу контрольного пакета акцій ІСД у грудні 2009 року, який фінансував російський державний «Внєшекономбанк» (ВЕБ). У той час спостережну раду ВЕБу очолював Володимир Путін.
Незадовго до цієї угоди Тарута та Мкртчан викупили за $750 млн у Віталія Гайдука його частку – 33,8% акцій. Кошти на придбання акцій Гайдука також надав у кредит російський ВЕБ.
Розгляди в Лондоні показали, що через кілька тижнів куплені у експартнера акції Тарута та Мкртчан продали за $2,7 млрд росіянам, додавши до цього пакета по 8,1% зі своїх часток. У перерахунку за акцію вони отримали у кілька разів більше — росіяни заплатили по мільярду доларів за 8%, які продав кожен з них.
Тому Гайдук і його дружина Олена вирішили, що партнери не доплатили під час виходу з бізнесу $1 млрд, тож у 2016 році подали позов до високого суду Лондона на колишніх партнерів.
Сергій Тарута слідом подав перехресні позови до Гайдука та Мкртчана, вимагаючи половину акцій у столичному п'ятизірковому готелі Hyatt та в «Українській гірничо-металургійній компанії» (УГМК). Цими активами бізнесмени спільно володіли до угоди з росіянами.
Суд також встановив, що в організації операції з продажу ІСД російському «Внєшекономбанку» брали участь колишній керівник Державного управління справами (у 2003-2004 роках) та ексглава «Нафтогазу України» Ігор Бакай та Віктор Медведчук — глава Адміністрації президента Леоніда Кучми та кум Володимира Путіна.
Під час судового процесу у Лондоні стало відомо, що колишні власники ІСД, Бакай і Медведчук, уклали негласний «Меморандум про взаєморозуміння». Тарута та Мкртчан зобов'язалися виплатити Бакаю за посередництво на офшорні рахунки в Белізі комісію – 8,2% суми продажу ІСД, тобто $225 млн. Бакай і Медведчук також закріпили за собою опціон на придбання 10% акцій ІСД.
У 2017 році Ігоря Бакая затримували в Москві за звинуваченням у розкраданні $12 млн. У жовтні того ж року Арбітражний суд Московської області визнав Бакая банкрутом.
У серпні 2019 року Московський міський суд засудив колишнього гендиректора ІСД Олега Мкртчана до дев'яти років колонії загального режиму. Його визнано винним у розкраданні понад 1 млрд рублів у російського ВЕБу.
Корпорацію «ІСД» було засновано у 1995 році. До її складу входили Алчевський МК, Алчевський коксохім (обидва Луганська обл.) і Дніпровський МК (Дніпропетровська обл.). З активів за межами України до складу ІСД входили металургійні заводи ISD-Huta Czestochowa (Польща) й ISD-Dunafer (Угорщини).