Найбільші українські банки у вівторок, 10 грудня, підписали меморандум, який посилює контроль фінансових установ за операціями клієнтів, а також встановлює нові ліміти на суму переказів, котрі можна здійснювати протягом місяця.
Про це повідомив журналіст Олександр Крамаренко.
Що відомо про посилення регулювання переказів платіжними картками
Як він уточнив , на події присутні 4 найбільших банків-емітентів карток і голови обох банківських асоціацій.

За словами Крамаренка, правоохоронці зробили узагальнення щодо терористичних, диверсійних операцій і зазначили, що дропи несуть загрозу національній безпеці.
Він також розповів, що банки будуть обмінюватись інформацією про клієнтів, а критерії «дроблення бізнесів» будуть стандартизовані й включені у меморандум.
Крім того, якщо у клієнта немає документального підтвердження доходів і він має статус «високоризикового», то ліміт переказів складає 50 000 грн на клієнта на місяць.
Попередньо видання «Економічна правда» публікувало текст меморандуму і зазначало, що нові ліміти будуть більш жорсткішими, ніж ті, які з 1 жовтня цього року запровадив НБУ.
Які обмеження для фізичних осіб передбачає меморандум
Для фізичних осіб будуть запроваджені оновлені обмеження на грошові перекази. Вони стосуватимуться вихідних переказів коштів як в межах України, так і за кордон. Також вони поширюються на усі рахунки клієнта, які відкриті у банку-підписанті меморандуму (як у гривні, так і в іноземній валюті).
Крім цього, обмеження поширюються не лише на перекази з картки на картку, але й на перекази за реквізитами IBAN.
Попри це, нові ліміти не є універсальними, а залежать від ступеня ризику клієнта та наявності у нього підтверджених джерел доходів. Разом з тим, як зазначає ЕП, у меморандумі немає визначення «високоризикового клієнта».
В документі вказано, що до високоризикових клієнтів банки застосовуватимуть посилені вимоги фінансового моніторингу. Якщо у таких осіб немає підтверджених джерел доходу, то банки встановлять ліміт на перекази у розмірі 50 тис. грн на місяць.
Для решти «неризикових» клієнтів, які не мають підтверджених джерел доходів, застосовуватимуть інші ліміти на перекази:
- з 1 лютого 2025 року – 150 тис. грн на місяць;
- з 1 червня 2025 року – 100 тис. грн на місяць.
Як зазначає ЕП, ліміти не будуть включати операції з переказу коштів між двома рахунками, які клієнт відкрив в одному банку. Попри це, вони поширюватимуться на перекази за реквізитами IBAN.
Розмір ліміту можна збільшити за заявою клієнта. Проте це можливо лише у разі надання фінансовій установі документального підтвердження джерел доходів.
В меморандумі вказано, що ці ліміти не застосовуватимуть до клієнтів з підтвердженими джерелами доходів, зокрема зарплатних клієнтів банків, волонтерів та «інших клієнтів з підтвердженими доходами».
Які обмеження для ФОПів передбачає меморандум
Відповідний документ також посилює фінансовий моніторинг для новостворених ФОПів на першій групі. Зокрема, до таких відносяться ті, які були створені до 6 місяців.
За словами ЕП, для них запровадять поглиблене вивчення діяльності. Тобто банк досліджуватиме:
- суть,
- масштаб,
- вид діяльності клієнта,
- вид послуг,
- вид продуктів,
- обсяг планових фінансових операцій.
Згідно з меморандумом, для ФОПів другої та третьої груп вивчення клієнта буде відбуватися відповідно до ризикоорієнтованого підходу банку.
Крім цього, фінансові установи зобов'язалися вживати заходів до ФОПів, якщо виявлять у їхній діяльності певні ризики. До них відносяться:
- різке збільшення операцій від різних контрагентів;
- залишок на рахунку ФОП становить «0» на початок та на кінець дня;
- нетипове збільшення кількості вхідних операцій від фізичних осіб на поточному рахунку ФОПа (у два або більше разів, що не відповідає особливостям ведення бізнесу);
- дроблення переказів від або на одного контрагента.