Новий голова центрального банку Бангладеш звинуватив олігархів, пов'язаних з поваленим режимом Шейхи Хасіни, у співпраці з членами військової розвідки країни з метою виведення $17 млрд з банківського сектору під час її правління. Про це пише The Financial Times.
Ахсан Мансур, якого було призначено головою Банку Бангладеш після втечі Шейхи Хасіни з країни у серпні, заявив, що Головне управління військової розвідки допомагало силовим захопленням провідних банків. За його словами, після поглинання банків з Бангладеш було виведено близько 2 трлн. така ($16,7 млрд), за допомогою таких методів, як кредити, надані новим акціонерам, та завищені рахунки на імпорт.
«Це найбільше пограбування банків за будь-якими міжнародними стандартами. Такого масштабу не було ніде, і це відбувалося за підтримки держави, і це не могло б статися, якби спецслужби не приставили зброю до голів колишніх керівників банків», — сказав він.
Губернатор заявив, що Мохаммед Сайфул Алам, засновник і голова промислового конгломерату S Alam, та його соратники «викачали» з банківської системи щонайменше $10 млрд після того, як отримали контроль над банками.

«Щодня вони видавали кредити самим собі», — сказав він.
У заяві, опублікованій юридичною фірмою Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan від імені Сайфула Алама, S Alam Group заявила, що звинувачення Мансура «не відповідають дійсності».
«Скоординована кампанія тимчасового уряду проти S Alam Group та кількох інших провідних компаній Бангладеш не відповідає навіть базовим принципам належної правової процедури. Це вже підірвало довіру інвесторів і сприяло погіршенню правопорядку. З огляду на послужний список і внески Групи, ми вважаємо звинувачення губернатора дивними і необґрунтованими», — йдеться в заяві.
Шейх Хасіна перебувала при владі в Бангладеш, країні з населенням 170 млн осіб і другому за величиною експортері одягу у світі, загалом два десятиліття. Її правління було затьмарене звинуваченнями у фальсифікації виборів, ув'язненням і тортурами опонентів і широкомасштабною корупцією. У серпні колишня прем'єрка втекла до Індії, і її нинішнє місцезнаходження невідоме.
Тимчасовий уряд на чолі з лауреатом Нобелівської премії миру Мухаммадом Юнусом, який прийшов до влади після її втечі, неодноразово обіцяв повернути кошти, які, як він стверджує, були незаконно привласнені членами режиму та їхніми соратниками.
Мансур, колишній співробітник МВФ, який минулого місяця розповів, що звернувся по допомогу до Великої Британії, щоб перевірити закордонні статки союзників Шейхи Хасіни, заявив, що члени правління провідних банків стали мішенню під час її правління.
За його словами, співробітники спецслужб викрадали членів правління з їхніх будинків, відвозили в інші місця, такі як готелі, і під дулом пістолета наказували їм продати всі свої акції в банках Сайфулу Аламу і піти у відставку з директорських посад.
«Один банк за іншим вони це робили», — сказав Мансур.
Один з колишніх керівників банку розповів, що його змусили піти у відставку в рамках насильницького поглинання. Мохаммад Абдул Маннан, колишній генеральний директор Islami Bank Bangladesh, одного з найбільших кредиторів країни, сказав, що з 2013 року на нього чинився тиск з боку людей, пов'язаних з тодішнім урядом.
Це включало в себе тиск з метою набору членів правління, запропонованих офісом прем'єр-міністра, і обшук «людьми, пов'язаними з державними установами» готельного номера, яким користувався один з іноземних директорів банку.
Маннан розповів, що у січні 2017 року його відволікли з дороги на засідання правління і відвезли до високопоставленого чиновника міністерства оборони, а потім утримували цілий робочий день, щоб змусити його піти у відставку.
«Вони підготували банківські листи на підроблених бланках. Мені довелося підписати заяву про відставку», — сказав Маннан, якого центральний банк призначив головою правління First Security Islami Bank у вересні.
За останнє десятиліття S Alam диверсифікувала свою діяльність у банківську сферу. На сайті групи повідомляється, що вона має «значні інвестиції» в сім банків, включаючи Ісламський банк Бангладеш і First Security Islami Bank.
Мансур сказав, що Бангладеш має намір повернути вкрадені кошти після завершення аудиту близько десятка здебільшого збанкрутілих банків, захоплених під час перебування Хасіни в уряді.
«Ми хочемо використати цей аудит як доказ у суді як на міжнародному, так і на національному рівні», — сказав губернатор.
Тимчасовий уряд Бангладеш заблокував продаж акцій банків після падіння режиму Шейхи Хасіни. Мансур сказав, що тепер влада планує продати частки в банках якісним національним або міжнародним стратегічним інвесторам з метою їх рекапіталізації. Центральний банк також планує створити компанію з управління активами для управління або продажу проблемних активів банків.
За його словами, Бангладеш також намагатиметься повернути гроші, виведені з країни, найнявши міжнародні юридичні фірми, щоб спробувати накласти арешт на активи, що належать акціонерам банків у Дубаї, Сінгапурі, Великій Британії або деінде.