АМКУ звинуватив НКРЕКП у проблемах енергоринку та зобов'язав змінити умови продажу електроенергії населенню

В Антимонопольному комітеті України (АМКУ) заявили, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), не вжила заходів щодо конкуренції на ринку електроенергії та щодо необґрунтованих змін цін на цьому ринку. Комітет надав регулятору обов'язкові для розгляду рекомендації.

Зокрема, йдеться про такі порушення: Комісія не подала до Кабінету міністрів пропозиції щодо обсягів та умов покладання спеціальних обов'язків (вони мають бути прозорими, недискримінаційними та мусять створювати найменші перешкоди для розвитку ринку); неналежним чином провела моніторинг функціонування ринку та його сегментів і несвоєчасно опублікувала його результати; оператор системи передачі неналежним чином забезпечив роботу балансуючого ринку, стан розрахунків на балансуючому ринку зокрема.

Щоб усунути умови, через які виникли порушення, АМКУ надіслав регулятору такі рекомендації:

  • розробити та внести для розгляду в Кабінет міністрів пропозиції щодо обсягів та умов покладання спеціальних обов'язків на учасників ринку електроенергії;
  • забезпечити своєчасне оприлюднення результатів моніторингу: щодо функціонування ринку електричної енергії та його сегментів, забезпечення прозорості та конкуренції на ринку, застосування положення договорів, що обмежують конкуренцію на ринку електроенергії;
  • після результатів моніторингу функціонування балансуючого ринку електроенергії упродовж 2019 року – першої половини 2020-го повідомити АМКУ про те, чи виявила Комісія ознаки порушення закону про захист економічної конкуренції в діях оператора системи передачі.

В АМКУ пояснили, що до Комітету надходять звернення компаній, асоціацій та об'єднань підприємств, народних депутатів та органів державної влади щодо можливих маніпуляцій з боку деяких учасників ринку електроенергії, що призводить до необґрунтованих змін цін на різних сегментах ринку та спотворення конкуренції на ринку.

Telegram Logo

Основними причинами негативного впливу на конкуренцію є недосконалий механізм покладання спецобов'язків, некоректна робота балансуючого ринку, ринок допоміжних послуг, який не було повноцінно впроваджено, а також система управління ринком, яка не підтримує функціонал для того, щоб нею керувати.

НКРЕКП має перевіряти функціонування ринку електричної енергії та його сегментів, а також рівень того, наскільки ефективно було відкрито ринок, перевіряти прозорість та конкуренцію на ринку. Ба більше, як зазначають в АМКУ, регулятор повинен визначати необхідність та вимоги щодо проведення аудиту роботи таких ринків: на добу вперед, внутрішньодобового, балансуючого ринку допоміжних послуг, а також розрахунків до них та інше.

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!

Контекст. Раніше стало відомо, що НКРЕКП для розв'язання боргових проблем перед виробниками з відновлюваних джерел (ВДЕ) та іншою генерацією підняла тариф на передачу для «Укренерго» в 1,5 раза – до 240,23 грн за 1 МВт*год (без ПДВ). Новий тариф почне діяти з 1 серпня цього року.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини