Зараз проходить приватизація спиртзаводів. Продажем їх займається Фонд держмайна. Але в процесі може брати участь і Антимонопольний комітет (АМК). Відбувається це тоді, коли покупець сам є учасником ринку спирту (алкоголю).
АМК пояснив, що хоча спиртзаводи приватизуються як цілісні майнові комплекси, в їх складі є потужності, які використовуються або можуть використовуватися для виробництва спирту. В цьому разі відбувається концентрація, яка може вплинути на рівень ринкової конкуренції. Тому АМК і повинен дати дозвіл на таку концентрацію.
Звертатися за таким дозволом можна як до початку конкурсної процедури ФДМ, так і після неї упродовж 35 днів після оголошення переможця торгів.

У середині жовтня компанія «ЛВН Лімітед» (ТМ Nemiroff) стала переможцем перших у країні торгів із продажу спиртзаводу — Немирівського. Після торгів вона звернулася до АМК, і той встановив, що:
- у покупця є кошти на оплату активу (66,1 млн грн);
- Немирівський спиртзавод не здійснює господарської діяльності з 2015 року; на його потужностях планується виробляти етиловий спирт для використання в якості сировини при виробництві горілки та лікеро-горілчаних виробів;
- прогнозується, що після модернізації активів, їх використання забезпечить частку на ринку етилового спирту в розмірі близько 4% (з урахуванням реалізації в групі покупця).
Оскільки концентрація спрямована на скасування державної монополії на виробництво та оптову реалізацію спирту, а заявлена концентрація не призводить до монополізації чи суттєвого обмеження конкуренції на товарних ринках України, то АМК видав дозвіл на концентрацію.
Контекст. Усього держава має намір продати 41 спиртзавод, які входять до держпідприємства «Укрспирт», і ще 37 заводів концерну «Укрспирт».
Україна значно лібералізувала діяльність у галузі виробництва й обігу спирту. Нові правила вступили в дію з 1 липня 2020 року. Повне відкриття ринку відбудеться в кілька етапів:
- Щоб почати виробляти спирт до 1 липня 2021 року інвестор повинен купити державний завод на прозорому аукціоні.
- Дозволи на будівництво та введення в експлуатацію спиртзаводів будуть надаватися тільки з 1 липня 2021 року.
- Натомість держава захищає інвесторів, заборонивши імпорт спирту до 2024 року.
