Facebook Pixel

Альтернативу МСЕК розробили в Мінсоцполітики

У межах комплексної реформи соціальної підтримки осіб, що постраждали від травм або захворювань, Міністерство соціальної політики впроваджує нову систему соціального страхування – «єПотенціал». Ця система спрямована на підвищення ефективності допомоги для людей, які отримали серйозні травми чи зазнали шкоди здоров’ю, а також на забезпечення максимально можливого відновлення їхнього стану.

Команда міністерства розробила проєкт закону, який вже представлений на обговорення. Законопроєкт передбачає низку змін, серед яких ключовою є те, що замість МСЕК інвалідність буде встановлюватися на основі висновків мультидисциплінарних команд із використанням цифрових інструментів. Для визначення заходів підтримки також буде проведено оцінювання працездатності, яке включатиме здатність особи повернутися до роботи та отримувати власний дохід.

Для людей, які зазнали значних втрат у здоров'ї та втратили працездатність, страхові виплати збільшаться. Якщо після реабілітації особа зможе працювати та самостійно забезпечувати себе, держава запропонує максимальну підтримку у вигляді безкоштовних ліків, реабілітаційних засобів, соціальних послуг, а також допомоги в працевлаштуванні та навчанні/перенавчанні, якщо це буде потрібно. Додатково, законопроєкт продовжує захист особи від звільнення через непрацездатність і надає можливість безкоштовно відновлювати здоров’я та проходити реабілітацію більше року.

Quote«Ми повинні перетворити систему соціального страхування так, щоб кожна людина, яка стикнулася з хворобою або травмою, мала реальну можливість повернутися до активного життя і стати незалежною. Держава не просто відшкодовуватиме втрати через непрацездатність, ми змінюємо цю систему, щоб особа, яка стикається з труднощами внаслідок проблем зі здоров'ям, могла відновити свій потенціал. А в разі, якщо це неможливо, отримала гідну підтримку», – зазначила міністр соціальної політики Оксана Жолнович.

Серед ключових нововведень законопроєкту:

  • Введення простого покрокового алгоритму підтримки особи від реабілітації до працевлаштування та відновлення.
  • Реабілітація передбачатиме допомогу у відновленні як фізичного, так і психічного здоров'я, а також розвиток професійних навичок.
  • Тривалість оплачуваної реабілітації може досягати року.
  • Розмір страхової виплати під час реабілітації (лікарняний лист типу Б) буде збільшено і становитиме від 70% до 100% середньої заробітної плати.
  • У випадку тривалого і складного процесу відновлення після травми чи хвороби робоче місце за людиною зберігатиметься більше 4 місяців (зараз роботодавець має право звільнити працівника, якщо його хвороба триває більше 4 місяців).
  • Передбачена можливість часткової роботи під час амбулаторної реабілітації із збереженням лікарняних реабілітаційних виплат.
  • Відбувається розмежування статусів інвалідності та працездатності.

Звертаємо вашу увагу: у рамках реформи статус інвалідності залишиться незмінним. Інвалідність буде встановлюватися на підставі висновків мультидисциплінарної команди з використанням цифрових інструментів. Оцінка працездатності відбуватиметься після проходження людиною реабілітації, у дистанційному та анонімному форматі. Залежно від рівня працездатності людина отримає допомогу та щомісячну страхову виплату. У разі повної втрати працездатності, коли особа більше не може працювати, державна фінансова підтримка забезпечить їй гідне життя.

У рамках реформи також планується впровадження електронного кейс-менеджменту, який об’єднає соціальні та медичні дані. Це дозволить зробити процеси підтримки більш прозорими та оперативними, зменшити бюрократію, а також підвищити швидкість і зручність отримання допомоги. Реформа не передбачає зменшення будь-яких виплат чи соціальних гарантій. Люди, які отримують пенсії по інвалідності, продовжать отримувати всі належні їм виплати у повному обсязі.

Реалізуючи реформу системи соціального страхування, держава формує умови для впровадження рівнозначних правил для всіх. Це має на меті допомогти тим, хто цього потребує, повернутися до активного життя. Важливо створити можливості для кожної людини реалізувати свій потенціал, досягти самостійності та фінансової незалежності, а також забезпечити справжню підтримку тим, хто з об’єктивних причин не в змозі піклуватися про себе самостійно.

Подякувати 🎉