Агентство відновлення централізує держзакупівлі: як це змінить ринок
Український уряд створює централізовану закупівельну організацію (ЦЗО) від Державного агентства відновлення. Тепер замовники вперше будуть централізовано закуповувати не лише товари, але й роботи та супутні послуги. Про це повідомив Максим Нефьодов, співзасновник ГО «Технології прогресу».
Що відомо про нову централізовану закупівельну організацію в Україні
Державне підприємство «Інфраструктурні проєкти» під Агентством відновлення стало центральною закупівельною організацією, яка буде проводити закупівлі в інтересах всіх регіональних підрозділів Агентства.
Водночас інші замовники, такі як органи місцевого самоврядування чи держпідприємства, також можуть делегувати Організації свої проєкти.
Через ЦЗО можуть закуповуватися:
- експертиза проєктів будівництва та технічний нагляд;
- інженерно-консультаційні послуги;
- будівельні роботи та товари;
- експлуатаційне утримання доріг.
За словами Нефьодова, довіра інвесторів до закупівель Агентства має зрости, зокрема, через масштабування, централізацію експертизи та єдину закупівельну політику.
Це також може збільшити конкуренцію в торгах, відповідно, ціни знизяться, корупції буде менше, а українці отримують кращі дороги, школи та лікарні, зекономивши податки, сказав Нефьодов.
Це буде перший приклад централізації закупівлі робіт в країні – до цього «Медичні закупівлі України», «Професійні закупівлі» та інші ЦЗО займалися виключно товарами і послугами.
«У Європі також лише кілька ЦЗО спеціалізуються на роботах, тому Україна продовжує бути поміж інноваторів у сфері закупівель», – сказав співзасновник ГО «Технології прогресу».
По ІТ-частині ризик-менеджменту закупівель вже запустили перші продукти в Агентстві.
Водночас для повноцінної роботи ЦЗО ще потрібно багато зробити, каже Нефьодов, від пошуку керівника ЦЗО до налагодження всіх бізнес-процесів, від створення наглядової ради до запуску перших успішних торгів.
«Але все починається з першого кроку! Приємно, що ідея, яка була закладена в Закон Про закупівлі 2015 року як якась фантастика, зараз вже є рутиною», – сказав він.
До створення Державного агентство відновлення долучилась Антикорупційна ініціатива ЄС – провідна міжнародна антикорупційна програма, що фінансується ЄС, а співфінансує та впроваджує її МЗС Данії.