5 квітня світ відзначає Міжнародний день совісті, День супу, День першого контакту на честь фільму «Стартрек», в Південній Кореї – Сінгмогіль, або День озеленення, в Індії – День мореплавання, а в США – Національний день карамелі. нагадує, які історичні події відбулися 5 квітня в Україні та світі.
За літописами, у 1242 році військо новгородського князя Олександра Невського та німецькі лицарі Тевтонського ордену влаштували «Льодове побоїще» на льоду Чудського озера.
У 1340-му арабський флот розбив іспанську ескадру в Гібралтарській протоці.

У 1710-му у молдавському місті Бендери гетьман Запорозького війська Пилип Орлик, старшина й українське козацтво уклали договір, відомий як «Пакти й конституції законів і вольностей Війська Запорозького». Пізніше історики назвали його Бендерською конституцією або Конституцією Пилипа Орлика, першою українською конституцією. Ця історична пам'ятка української та європейської політичної думки XVIII століття заклала основу розвитку українського конституціоналізму нової доби.
У 1792 році Джордж Вашингтон вперше в історії США застосовував президентське вето.
У 1797-му за наказом російського імператора Павла I поміщики втратили право змушувати селян до роботи у неділю.
У 1933 році Франклін Делано Рузвельт своїм указом заборонив американцям «накопичувати золоті монети, золоті злитки і золоті сертифікати». Обмеження діяли до 1974 року.
Грузинське повстання на острові Тексель в Нідерландах
У ніч з 5 на 6 квітня 1945 року, за 39 днів до капітуляції Німеччини, в німецькому таборі для військовополонених на голландському острові Тексель почалося повстання 822-го батальйону грузинських легіонерів проти німецьких окупантів.
Колишні радянські військові грузинського походження, потрапивши в полон, між концтаборами та вступом до легіону обрали легіон. Єдиною можливістю «окупити провину кров’ю» для них було повстання проти нацистів. Повстання очолив лейтенант вермахту, екскапітан радянської армії Шалва Лоладзе.
Друга світова йшла до закінчення. У надії на швидку висадку військ союзників грузини взяли острів під свій контроль. Вони встигли знищити близько 400 німецьких солдатів, проте не змогли захопити батареї берегової артилерії та завадити висадці допомоги від вермахту.
Бої на острові тривали з 5 квітня по 20 травня 1945 року, навіть після капітуляції нацистської Німеччини. Протягом «російської війни», як події називають голландці, загинули близько 800 німецьких, 565 грузинських солдатів і 120 мешканців острова. Були спалені десятки ферм. Безглузді бої були припинені канадійськими військами.
Загиблих грузинів поховали на кладовищі на горі Гоге-Берґ, а тих, хто вижив, силою повернули до СРСР. Там всі 228 грузинських полонених потрапили в інші концентраційні табори: військовополонених радянська влада вважала зрадниками.
На острові Тексел в музеї повітроплавання є стала експозиція, присвячена повстанню.
Фільм про постання грузинів на голландському острові
У 1992 році під час Боснійської війни розпочалась облога Сараєва, яка тривала по 29 лютого 1996 року, або 1425 днів. Це втричі довше, ніж облога Сталінграда, та довше, ніж прийнята в СРСР тривалість «Великої вітчизняної війни» (1418 днів).
7 років тому, у 2017-му, в складі Бундесверу були засновані кібервійська.