29 березня у світі відзначають день русалки, на Тайвані – день молоді, в Чилі – день юного бійця, а в США – день ветеранів війни у В’єтнамі. нагадує, які історичні події відбулися 29 березня в Україні та світі.
У 1809 році на сеймі в місті Порвоо депутати чотирьох повітів Фінляндії присягнули на вірність російському імператору Олександру I, поклавши початок відділенню Великого князівства Фінляндського від Швеції. Сейм зберіг юридичні рамки фінської національної державності, яка до цього перебувала в залежності від шведської корони. Олександр пообіцяв, що податки, зібрані в Фінляндії, будуть використовуватися на потреби самої країни. До 1860 року грошовою одиницею став російський рубль.
У 1848-му морози, що скували річку Ніагара, були такими сильними, що Ніагарський водоспад «зупинився» на понад 30 годин.

160 років тому, 29 березня 1864 року, у Народному домі у Львові відбулася перша вистава Театру Українською бесіди – першого в Галичині професійного українського театру, який існував до 1924 року.
У 1886-му американський аптекар Джон Пембертон зі штату Джорджія зварив першу порцію нового лікувального напою, нині відомого під назвою кока-кола. За розповсюдженою версією, ексвійськовий фармаколог зробив це у власному дворі, в мідному котлі, помішуючи варево веслом – хоча насправді він був освіченим вченим з власною лабораторією. За півтора місяці по тому Пембертон почав продавати у власній аптеці новий напій як знеболююче, по 5 центів за склянку. В перший рік купували не більше 9-10 порцій щодня. Сьогодні, за статистикою, у світі продається близько 1,7 млрд порцій кока-коли на добу.
У 1933 році, після нелегальної поїздки Радянським Союзом, британський журналіст Гарет Джонс випустив пресреліз, у якому заявив про Голодомор в Україні. Джонс загинув за невизначених обставин за день до свого 30-річчя, у 1935-му. Історію подорожі журналіста Україною можна побачити у відомому фільмі «Ціна правди».
Ось цитата з того релізу:
«Я пройшов через безліч сіл і дванадцять колгоспів. Скрізь я чув плач: «У нас немає хліба. Ми помираємо!» Цей плач лунає по всій Росії; на Волзі; в Сибіру; в Білорусі; в Центральній Азії та Україні — «Передайте в Англію, що ми пухнемо від голоду». Більшість офіційних осіб заперечують існування будь-якого голоду, але через кілька хвилин після одного такого заперечення у потязі, я насмілився кинути на підлогу шматок зчерствілого хліба. Наче куля селянин кинувся на підлогу та поглинув його. Те саме повторилося зі шкіркою апельсина. Навіть чиновники з транспорту та офіцери ОДПУ попередили мене про небезпеку подорожей селом вночі через велику кількість відчайдушних через голод людей. Іноземний експерт з Казахстану сказав мені, що близько 5 000 000 з 11 000 000 тамтешніх жителів померли від голоду. Окрім диктатора Йосипа Сталіна, ті, хто голодують, ненавидять Джорджа Бернарда Шоу за його оповідання про вдосталь їжі, яку вони начебто мають, але їжі нема, і селяни надто слабкі для роботи в полі».
29 березня 1973 року США завершили виведення військових підрозділів з Південного В'єтнаму, а уряд ДРВ (Північний В’єтнам) офіційно передав Штатам всіх полонених цивільних та військових.
50 років тому, 29 березня 1974 року, поблизу Сіаню в Китаї фермери розкопали поховання імператора III ст. до н. е. Цінь Ши Хуан-ді. Сьогодні ця Теракотова армія відома по всьому світові.

Теракотова армія відома по всьому світові
20 років тому, 29 березня 2004 року, до НАТО вступили східноєвропейські країни Болгарія, Естонія, Латвія, Литва, Румунія, Словаччина та Словенія.
10 років тому в Англії й Уельсі зареєстровано перший одностатевий шлюб.