26 найбідніших країн світу, де проживає 40% бідних людей планети, збільшили борги до найвищого рівня за останні 18 років і стали дедалі більш вразливими до стихійних лих та інших шоків. Наразі ці країни опинилися у скрутнішому становищі, ніж напередодні пандемії Covid-19. Про це пише Reuters з посиланням на звіт Світового банку.
Чому найбідніші країни світу опинились у найгіршому фінансовому становищі з 2006
За даними звіту Світового банку, 26 найбідніших економік світу з доходом на душу населення менше $1145 на рік зараз мають найвище за останні 18 років співвідношення держборгу до ВВП – 72%. Половина з цих країн або в борговій скруті, або має її високий ризик.
Ці країни все більше залежать від грантів Міжнародної асоціації розвитку (IDA) і кредитів з майже нульовою відсотковою ставкою, оскільки ринкове фінансування значною мірою вичерпалося. Світовий банк у 2024-му планує зібрати $100 млрд на поповнення фонду для найбідніших у світі країн.
Більшість країн із списку найбідніших знаходяться в Африці на південь від Сахари: від Ефіопії до Чаду та Конго. Водночас до переліку також входять Афганістан та Ємен.
Дві третини з цих 26 найбідніших країн або ведуть постійні війни, або мають внутрішню нестабільність, що перешкоджає іноземним інвестиціям.
«У той час, коли більша частина світу просто відступилася від найбідніших країн, IDA була для них рятівним кругом. Протягом останніх п’яти років організація направила більшу частину своїх фінансових ресурсів у ці 26 країн, утримуючи їх на плаву через історичні невдачі, яких вони зазнали», – зазначив головний економіст Світового банку Індерміт Гілл.
Найбідніші країни також значно постраждали від стихійних лих протягом останнього десятиліття. У період між 2011 і 2023 роками середні щорічні втрати від природних катаклізмів становили 2% ВВП, що в п’ять разів перевищує середній рівень у країнах із рівнем доходу нижче середнього.
У Світовому банку зазначили, що ці найбідніші країни потребують значних інвестицій. Також банк рекомендує країнам покращити збір податків, зокрема, через спрощення реєстрації платників податків, щоб самотужки виходити з економічної кризи.
Нагадаємо, Світовий банк підняв Україну у рейтингу з країн з доходом нижче середнього до країн з доходом вище середнього. Разом з Україною цього рівня досягли Алжир, Іран та Монголія.